Kronik plak tip psoriasis hastalarında serum lipoprotein-a ve lipid düzeyleri
Serum lipoprotein(a) and lipid levels in patients with chronic plaque-type psoriasis
  1. Tez No: 673980
  2. Yazar: MELEK ASLAN KAYIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DERVİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş ve Amaç Kronik ve tekrarlayan bir dermatolojik hastalık olan psoriasis vulgaris, son yıllarda kronik sistemik inflamatuvar bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Psoriasis vulgaris ile bir arada aterosklerotik kalp hastalıklarının da sık görüldüğüne dair yayınlar vardır. Lipid metabolizması bozuklukları ateroskleroz gelişimindeki en önemli risk faktörlerinden biridir. Lipoprotein(a) (Lp(a)) fosfolipidler, kolesterol ve apolipoprotein B-100 derivelerinden oluşan ve karaciğerde sentezlenen bir lipoproteindir. Düşük dansiteli lipoprotein (LDL) benzeri bir moleküler yapıya sahiptir. Serum Lp(a) düzeyleri, diyetle alınan yağ miktarından ve hayat tarzı değişikliklerinden etkilenmez. Tezimizin amacı, psoriasis vulgaris hastaları ile sağlıklı bireylerdeki kan lipidleri ve Lp(a) düzeylerini kıyaslamak ve psoriasis vulgaris hastalarında ateroskleroza bir eğilim olup olmadığını ortaya koymaktır. Materyal ve Metot Klinik ve/veya histopatolojik olarak kronik plak tip psoriasis tanısı almış, başka herhangi bir kronik sistemik hastalığı olmayan ve herhangi bir sistemik tedavi görmeyen 44 hasta ile 48 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Her iki grubun açlık serum total kolesterol, trigliserit, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterol, çok düşük dansiteli lipoprotein (VLDL) kolesterol, LDL kolesterol ve serum Lp(a) düzeyleri ölçüldü. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 44 hastanın (28 kadın, 16 erkek) yaş ortalamaları 43,2±19,09 yıl iken kontrol grubunun (23 kadın, 25 erkek) yaş ortalaması 45,25±15,45 yıldı. Psoriasis ve kontrol grubu kıyaslandığında total kolesterol, trigliserit, HDL, LDL ve VLDL kolesterol düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (sırasıyla, p=0.071, p=0.374, p=0.060, p=0.421 ve p=0.759). Lp(a) düzeyleri psoriasis grubunda (19,3±1,75 mg/dl) kontrol grubuna (12,19±0,72 mg/dl) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p=0.001). Sonuç Serum Lp(a) düzeylerindeki yüksekliğin ateroskleroz ve koroner kalp hastalığı ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Tezimizde sağlıklı popülasyona göre psoriasis vulgaris hastalarında daha yüksek olarak tespit ettiğimiz serum Lp(a) düzeyleri, psoriasis vulgaris hastalarındaki ateroskleroz eğilimini göstermektedir. Öte yandan, psoriasis vulgaris hastalarında serum Lp(a) düzeylerini ölçmek ve takip etmek bu hastalardaki olası aterosklerotik ve vasookluzif hadiselerin erken tespitinde uygun bir tanı aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aims: Psoriasis vulgaris was considered a chronic, recurrent skin disease, but it has been accepted as a chronic systemic inflammatory disease in recent years. There are also reports that atherosclerotic heart disease is more common in psoriasis vulgaris patients. Lipoprotein(a) (Lp(a)) is a lipoprotein that is synthesized in the liver and has a low-density lipoprotein (LDL) like molecular structure consisting of phospholipids, cholesterol, and apolipoprotein B-100 derivative. Serum Lp(a) levels are not affected by the amount of lipid incorporated into the diet and lifestyle changes. This thesis aims to compare serum lipid and Lp(a) levels in between psoriasis vulgaris patients and the healthy control group and to investigate whether psoriasis creates a predisposition to atherosclerosis. Methods: Forty-four patients who were clinically and/or histopathologically diagnosed with chronic plaque-type psoriasis, who did not have any chronic systemic disease, and who did not use any systemic treatment, and 48 healthy subjects were included in the study. Fasting serum total cholesterol, triglyceride, high-density lipoprotein (HDL) cholesterol, serum LDL cholesterol, very-low-density lipoprotein (VLDL) cholesterol, and serum Lp(a) levels were measured. Results: The mean age of the 44 patients (28 females, 16 males) included in the study was 43.2±19.09 years, while the mean age of the control group (23 females and 25 males) was 45.25±15.45 years. Total cholesterol, triglyceride, and HDL, LDL, and VLDL cholesterol levels were not statistically different between the psoriasis and healthy control groups (p=0.071, p=0.374, p=0.060, p=0.421, and p=0.759, respectively). Lp(a) levels were statistically significantly higher in the psoriasis group (19.3±1.75 mg/dl) compared to the control group (12.19±0.72 mg/dl) (p=0.001). Conclusion: Elevation in serum Lp(a) levels is associated with atherosclerosis and coronary heart disease. According to the results of the present thesis, increased Lp(a) levels in patients with psoriasis may be more likely to induce atherosclerosis than those in the healthy population. On the other hand, measuring and following the serum Lp(a) levels in psoriasis patients may be an appropriate diagnostic tool for atherosclerotic and vasoocclusive pathologies.