Fonksiyonel egzersiz bandı kullanarak yapılan direnç antrenmanlarının voleybol performansına etkisi
Resistance trainings dane by using functional exercise rope effects of trainings on volleyball perfonmance
  1. Tez No: 673984
  2. Yazar: SEMİH DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı14-16 yaş grubu erkek voleybol sporcularında Fonksiyonel egzersiz bandı (TRX), sadece standart voleybol antrenmanı ve kendi vücut ağırlığıyla (şınav, mekik, sağlık topu fırlatma ve dikey sıçrama) yapılan voleybol antrenmanlarının sporculara etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada 30 sporcu (n=30) 3 deney grubuna ayrılarak 1. Deney grubu fonksiyonel egzersiz bandıyla, 2. Deney grubu sadece voleybol antrenmanıyla ve 3.deney grubu ise kendi vücut ağırlığıyla (şınav, mekik, dikey sıçrama ve sağlık topu fırlatma) 10 hafta boyunca düzenli antrenman gerçekleştirdiler. Araştırma sonucunda deney grupları hem kendi içerisinde hem de diğer gruplarla kıyaslanarak, hem SPSS programı yardımıyla ve hem de yüzdesel olarak gelişim düzeyleri analiz edildi. Araştırma sonuçlarına göre, TRX (Fonksiyonel Egzersiz Bandı) kullanarak çalışma yapan voleybol sporcularının antropometrik, 100 m koşu ve performans gelişimleri diğer voleybol sporcularına göre daha yüksek düzeyde olduğu belirlendi. TRX kullanılarak yapılan direnç egzersizlerinin voleybol performansına gelişimini olumlu yönde etkilediğinden dolayı voleybol antrenmanlarında yer alması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determination of the effect of volleyball training on athletes volleyball athletes of 14-16 years old male volleyball athletes using Functional exercise band (TRX), only standard volleyball training and self-body weight training (push-ups, sit-ups, medicine ball throwing and vertical jumping). 30 athletes in the research (n = 30) separated into 3 experimental groups; using first experiment group with functional exercise band, second experimental group only with volleyball training and the third experiment group is self-body weight training (push-ups, sit-ups, medicine ball throwing and vertical jumping) and they have done regular training for 10 weeks. As a result, of the research, experimental groups analyzed level of development both with the help of the SPSS program and as a percentage compared to both within itself and other groups. According to the research results, the volleyball athletes working using TRX has been determined to be higher than other volleyball athletes as a an anthropometric, 100 m running and performance improvement. It canbe suggested to take part in volleyball training, as resistance exercises using TRX positively affect the development of volleyball performance