2019-2020 yılları arasında cerrahi kliniği'ne getirilen kedilerde görülen hastalıkların radyolojik değerlendirmesi
Radiologic evaluation of diseases seen in cats that brought to the surgery clinic between the years 2019-2020
  1. Tez No: 673985
  2. Yazar: AYLİN NESLİŞAH AYBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pet hayvanlarına olan ilgi ve hassasiyetin artması göz önünde bulundurulduğunda; esas veya yardımcı tanı aracı olarak radyolojik görüntülemenin özellikle travmatize olmuş kedilerde retrospektif tarama ile önemini, kullanım alanlarını, avantaj ve dezavantajlarını irdeleyerek, klinisyen hekimlerin hastalıkları teşhisinde ve böylelikle başarılı tedavi oranında artış sağlaması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın materyalini 1 Ocak 2019-1 Ekim 2020 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Cerrahi Kliniği'ne getirilen ve İç Hastalıkları ile Doğum ve Jinekoloji Klinikleri'nden Cerrahi Kliniği'ne sevk edilen 241 kedinin 166'sı oluşturdu. Rutin fiziksel muayeneleri ile sistemik hematolojik ve biyokimyasal analizleri yapıldıktan sonra radyografik muayenesi gerçekleştirilen farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki kedide, toplamda 176 bulgu gözlenen hastaların 94'ünün travma kaynaklı nedenler ile getirildiği görüldü. Veteriner hekimlerin kedilerde gerçekleştirdiği iyi bir fiziksel muayene ve gerekli laboratuvar analizleri ile birlikte, radyolojik muayenenin birçok hastalığın esas veya yardımcı tanısında ve tedavi prognozunun izlenmesinde etkin rol oynadığı tecrübe edinilmiş ve terkedilmeyecek bir yardımcı muayene ve tanı yöntemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the increased interest and sensitivity to companion animals; it is aimed to increase the rate of diagnosis of diseases thus successful treatment by clinicians, by examining the importance, areas of use, advantages and disadvantages of radiological imaging as main or auxiliary diagnosis, especially in traumatized cats, with retrospective scanning. The material of this study was 166 out of 241 cats which brought to Balıkesir University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital Surgery Clinic and referred to Surgery Clinic from Internal Medicine and Obstetrics and Gynecology Clinics between January 1, 2019 and October 1, 2020. After routine physical examinations and systemic hematological and biochemical analysis, it was seen that 94 of the patients with a total of 176 findings in cats of different breeds, ages and sex, whose radiographic examination was performed, were brought due to trauma-related reasons. With a good physical examination and necessary laboratory analysis performed by veterinarians in cats, experience has been gained that radiological examination plays an active role in the main or auxiliary diagnosis of many diseases and in monitoring the treatment prognosis, and it has been concluded that it is an indispensable auxiliary examination and diagnosis method.