İstanbul'daki veteriner hekimlerin dişi kedilerde üremenin denetlenmesi amacıyla başvurdukları yöntemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of methods used by veterinarians in istanbul for reproductive control in female cats
  1. Tez No: 929907
  2. Yazar: MUHLİS KARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'daki 39 veteriner kliniğinde dişi kedilerin üreme kontrolünde kullanılan yöntemler incelenmiştir. 2019-2023 yılları arasında kliniklere getirilen dişi kedilerin oranı, 2019'da %20,4 iken 2023'te %29,7'ye yükselmiştir. Irklara göre dağılımda Tekir kediler %58,9 - %60,5 oranlarıyla en yaygın grup olurken, Sarman kediler %18, British kediler %7,9-%8,8, Scottish kediler %8,1-%9,0 oranlarında temsil edilmiştir. Yaş gruplarında ise 4-6 ay arası dişi kediler %58-60 oranlarıyla en sık başvuru yapılan grup olmuştur. 7-9 ay ve 10-12 ay yaş grupları da %22-25 oranında yoğunluk göstermiştir. Hasta sahiplerinin kısırlaştırma zamanına yönelik tercihleri incelendiğinde, östrus dönemi çalışma boyunca en sık tercih edilen dönem olmuştur. Östrus döneminde kısırlaştırma oranı 2019'da %45,6 iken 2023'te %46,7'ye yükselmiştir. Prepubertal dönemde kısırlaştırma oranı ise 2019'da %15,7'den 2022'de %21,3'e çıkmış, 2023'te %18,4'e gerilemiştir. Bir yaş ve sonrası dönemde kısırlaştırma tercihleri %10-12 oranında kalmıştır. Veteriner hekimlerin %82'si prepubertal dönemde kısırlaştırmayı önerirken, %18'i östrus sonrası dönemi tercih etmiştir. Postoperatif komplikasyonlar açısından kedilerde kilo artışı dikkati çekmektedir. Bazı kedilerde kilo artışı ve sakinlik gibi davranış değişiklikleri gözlenmiştir. Sonuç olarak, dişi kedilerde üreme kontrolünde cerrahi yöntemler, özellikle ovaryohisterektomi, en yaygın uygulama olarak öne çıkmıştır. Hasta sahiplerinin tercihlerinde östrus dönemi baskın olsa da, prepubertal dönemde kısırlaştırma oranlarının artışı dikkat çekmektedir. Veteriner hekimlerin bilgilendirme faaliyetlerinin artırılması, komplikasyonları azaltmada ve hasta memnuniyetini artırmada kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods used for reproductive control in female cats were examined in 39 veterinary clinics in Istanbul. Between 2019 and 2023, the proportion of female cats brought to clinics increased from 20.4% in 2019 to 29.7% in 2023. In terms of breed distribution, Tabby cats were the most common group, with rates ranging from 58.9% to 60.5%, followed by Ginger cats at 18%, British cats at 7.9%-8.8%, and Scottish cats at 8.1%-9.0%. Age group analysis showed that female cats aged 4-6 months represented the most frequently brought group, with rates ranging from 58% to 60%, while the 7-9 months and 10-12 months groups showed a prevalence of 22%-25%.When evaluating the timing preferences of cat owners for spaying, the estrus period remained the most preferred time across the years. The spaying rate during the estrus period increased from 45.6% in 2019 to 46.7% in 2023. Spaying in the prepubertal period increased from 15.7% in 2019 to 21.3% in 2022 but dropped to 18.4% in 2023. Preferences for spaying after 1 year of age remained between 10% and 12%. While 82% of veterinarians recommended prepubertal spaying, 18% preferred post-estrus spaying. Postoperative complications included noticeable weight gain and behavioral changes such as increased calmness. Weight gain emerged as a significant concern in some cases. In conclusion, surgical methods, particularly ovariohysterectomy, were the most commonly applied techniques for reproductive control in female cats. Although the estrus period dominated as the preferred time for spaying, the increasing trend in prepubertal spaying was notable. Increasing veterinarians efforts to educate owners is critical for reducing complications and improving satisfaction.