Ergen kadınlarda sporun özgüven ve saldırganlıkla ilişkisinin incelenmesi.
Investigation of the relationship of sports with confidence and aggression in adolescent women.
  1. Tez No: 673991
  2. Yazar: FATEMEH ALLAHYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan bu araştırmada ergen kadınlarda sporun özgüven ve saldırganlıkla ilişkisi / nin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya düzenli olarak spor yapma alışkanlığı bulunan 273 ergen (16,36±1,387 yaş) ve düzenli spor yapma alışkanlığı olmayan 245 ergen (16,36±1,387 yaş) olmak üzere toplam 518 ergen (16.15±1,402 yaş) kadın katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde (internet ortamında haberleşme ve sosyal ağlar aracılığıyla gibi) Google Form kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ergenlerin özgüven düzeylerinin belirlenmesinde“Özgüven Ölçeği”, saldırganlık düzeylerinin belirlenmesinde ise“Saldırganlık Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 22.0 programında frekans analizi, One Way ANOVA analizi, Independent T test analizi ve Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda ergenlerde yıkıcı saldırganlık düzeyinin düşük seviyede, atılganlık ve edilgen saldırganlık düzeyinin ise orta seviyede olduğu, bunun yanında ergenlerin iç özgüven düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu, dış özgüven ve genel özgüven düzeylerinin ise orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenlere göre ele alındığı zaman araştırmaya katılan ergenlerin saldırganlık düzeylerinin yaş gruplarına, anne ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Demografik değişkenlere göre özgüven düzeyleri incelendiği zaman araştırmaya katılan ergenlerin özgüven düzeylerinin yaş grubu, spor dalı ve anne eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship / relationship of sports with self-confidence and aggression in adolescent women. A total of 518 (16.15 ± 1,402 years) adolescent women, who include 273 adolescents (16,36±1,387 years) who have regular exercise habits and 245 (16,36±1,387years) adolescents who do not have regular exercise habits, participated in the study. In the data collection process of the research, (such as communication on the internet and via social networks) Google Form was used. The 'Self-Confidence Scale' was used to determine the self-confidence levels of the adolescents who participate in the study, and the 'Aggression Inventory' was used to determine the levels of aggression. In the analysis phase of the data obtained, frequency analysis, One-Way ANOVA analysis, Independent T test analysis and Pearson Correlation analysis were used in SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was determined that the level of destructive aggression in adolescents was low, the level of imperishableness and passive aggression was at a medium level, besides, the adolescents' internal self-confidence levels were above the middle level, and their external self-confidence and general self-confidence levels were at medium levels. When it was considered according to demographic variables, it was determined that the aggression levels of the adolescents who participate in the study differ significantly according to the age groups and the variables of the education level of the parents (p0.05). When self-confidence levels were examined according to demographic variables, it was determined that the self-confidence levels of adolescents who participate in the study differ significantly according to the variables of age group, sport branch and mother's education level (p0.05).