Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na 2014 ile 2019 yıllarındaki yataklı servis ve acil servis biriminden gelen konsültasyonların ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the psychiatric consultations and results from the inpatient and emergency units of the Dokuz Eylul University Hospital in 2014 and 2019
- Tez No: 674000
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CAN CİMİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 2014 yılı ile 2019 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na hastane yataklı servislerinden ve acil servis biriminden gelen konsültasyonlarda yıllara göre istenme nedenleri, konsülte edilen hastaların mevcut tanıları ile psikiyatrik tanılarının birlikteliği, konulan ön tanılar, hastaya psikiyatrik yaklaşım, verilen tedavi önerileri ya da diğer önerilerin detaylı olarak karşılaştırılması yapılarak; yıllara göre değişim olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Metot: Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 2014 yılındaki konsültasyon istemi yapılmış olan grup 2554, 2019 yılındaki grup ise 2794 olgudan oluşmaktadır. Sosyodemografik bilgilerin, geçmiş psikiyatri izleminin, konsültasyon istenmiş olan birimlerin, primer çıkış tanılarının, psikiyatrik tanılarının, istem nedenlerinin, konsültasyon sonucu yönlendirme ve ilaç önerilerinin, konsültasyon oranlarının, intihar girişiminin ve kendine zarar verme davranışlarının istatistiği yapılmıştır. Bulgular: Kadınların erkeklerden daha çok konsülte edildiği saptanmıştır. 2019 yılında 2014 yılına göre acil serviste daha düşük oranda, diğer servislerde ise daha yüksek oranda hastanın konsülte edildiği saptanmıştır. Acil servisten en sık intihar girşimi ya da düşüncesi, diğer servislerden ise tedavi sırasında psikiyatrik bozukluk ya da belirtilerin ortaya çıkması nedenli konsültasyon istemi yapıldığı saptanmıştır. Yataklı servislerden konsülte edilen hastalarda en sık primer tanısı malignite olanların konsülte edildiği saptanmıştır. 2014 yılında en sık depresif bozukluklar grubundan tanıların konulduğu, 2019 yılında ise nörobilişsel bozuklar grubundan tanıların en sık konulduğu saptanmıştır. Her iki yılda da dahili servislerden gelen konsültasyon oranlarının cerrahiden daha yüksek oranda olduğu, deliryum tanısı alanların daha yüksek yaş ortalamasına sahip oldukları saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda 2019 yılında 2014 yılına göre konsülte edilen hastaların yatan toplam hasta sayısına oranının daha yüksek olduğu; alt gruplarda acil ve yoğun bakım servislerinde düşme, cerrahi ve dahili servislerin oranlarında yükselme olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the psychiatric consultations of the Dokuz Eylul University Hospital in 2014 and 2019 from inpatient and emergency department units. It is aimed to investigate whether there is change over years in sociodemographic variables, psychiatric history of the patients, referred departments, referral reasons, primary diagnosis of the hospitalization, psychiatric diagnoses, treatment recommendations, and interventions. Method: In this study, 2554 participants consisted in 2014 and 2794 participants consisted in 2019. Statistics of sociodemographic variables, psychiatric follow-up history, referred departments, primary medical diagnoses, psychiatric diagnoses, reasons of referrals, treatment recommendations, and interventions, consultation rates of the units, suicide attempt and self-harming behaviors were made. Results: It was found that women were consulted more than men. In 2019, it was determined that less patients were consulted in the emergency department and more in other units compared to 2014. It was found that the most frequently referrals from the emergency department for suicidal attempt or thoughts, and from other services due to the emergence of psychiatric disorders or symptoms during treatment. It was found that in patients consulted from inpatient units, those with a primary diagnosis of malignancy were consulted most frequently. It was determined that the most common diagnoses were made in the depressive disorders group in 2014, and neurocognitive disorders group in 2019. It was found that the consultation rates from internal units in both years were higher than surgery units, and those diagnosed with delirium had a higher average age. Conclusion: In our study, it was found that in 2019, the rates of consultations to psychiatry department was higher than in 2014; In the subgroups, a decrease in the emergency and intensive care units, an increase in the rates of surgical and internal services were found