Meme kanserinin intravoxel incoherent motion (IVIM) özellikleri ve IVIM parametrelerinin histolojik grade ve moleküler belirteçlerle ilişkisinin analizi
Analysis of intravoxel incoherent motion (IVIM) features of breast cancer and the relationship of IVIM parameters with histological grade and molecular markers
- Tez No: 674001
- Danışmanlar: PROF. DR. IRMAK DURUR SUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup önemli bir halk sağlığı sorunudur. Meme kanserinde prognozun öngörülmesini sağlayan kabul edilmiş ya da araştırma aşamasında olan çok sayıda histopatolojik ve immünohistokimyasal faktör vardır. Bu çalışmanın amacı meme kanserinin 'intravoksel incoherent motion' (IVIM) özelliklerinin tanımlanması, prognostik öneme sahip olduğu bilinen histolojik grade ve moleküler belirteçlerle ilişkisinin analiz edilmesi ve bu yöntem ile prognostik tahmin yapılıp yapılamayacağını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Şubat 2016- Kasım 2020 tarihleri arasında Patoloji Kliniğinde meme kanseri tanısı konulan hastalar tarandı. Histopatolojik örnekleme öncesi Radyoloji Kliniğinde meme MRG'si ve IVIM prokolünde difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) incelemesi bulunan toplam 87 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların görünür difüzyon katsayısı (ADC), saf difüzyon katsayısı (Dt), psödodifüzyon katsayısı (Dp), perfüzyon fraksiyonu (fp) DAG ve segmented-fit bi-eksponansiyel IVIM modeli kullanılarak ölçüldü. Bulguların immünhistokimyasal belirteçler ve ana moleküler alt tipler ile ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Tümör çapı ile ADC, Dt ve fp arasında pozitif korelasyon bulundu. Histolojik grade III tümörlerin grade I tümörlere göre fp ortalması yüksek bulundu. ER ve PR pozitif tümörlerin ADC, Dt, fp değerleri negatiflere göre düşük izlendi. HER-2 pozitif tümörlerin Dp ortalaması negatiflere göre yüksek bulundu. Moleküler alt tipler arasında ADC değerlerinde anlamlı farklılık izlendi. Üçlü Negatif alt tipin ADC ortalaması Luminal-A ve Luminal-B (HER-2 negatif) alt gruba göre yüksek bulundu. HER-2 Zengin alt tipin Luminal-A ve Luminal-B (HER-2 negatif) alt gruba göre Dp ortalaması yüksek saptandı. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlı idi. Sonuç: IVIM parametreleri ADC'yle birlikte meme tümörüne ait prognostik faktörleri ayırt etmede katkı sağlamaktadır. Histolojik grade, moleküler alt tiplerin bazıları, hormon reseptörü ve HER-2 durumu, IVIM-DAG modeliyle tanımlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is the most common type of cancer in women and is an important public health problem. There are many accepted or under investigation histopathological and immunohistochemical factors that can predict breast cancer prognosis. The purpose of this study is to define the 'intravoxel incoherent motion' (IVIM) characteristics of breast cancer, to analyze its relationship with histological grade and molecular markers known to have prognostic significance, and to reveal whether a prognostic prediction can be made with this method. Materials and Methods: Patients diagnosed with breast cancer in the Pathology Clinic of Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital between February 2016 and November 2020 were scanned. A total of 87 patients who had breast MRI and diffusion-weighted imaging (DWI) with IVIM protocol in the Radiology Clinic before sampled for a histological examination were included in the study. Apparent diffusion coefficient (ADC), tissue diffusion coefficient (Dt), pseudodiffusion coefficient (Dp), perfusion fraction (fp) of the patients were measured using DWI and segmented-fit bi-exponential IVIM model. The relationship of the findings with immunohistochemical markers and main molecular subtypes was analyzed. Results: Positive correlation was found between tumor diameter and ADC, Dt, and fp. Histological grade III tumors had a higher mean fp than grade I tumors. ADC, Dt, fp values of ER and PR positive tumors were lower than negative tumors. The mean Dp of HER-2 positive tumors was higher than negative ones. There were significant differences in ADC values between molecular subtypes. The mean ADC of the Triple Negative subtype was higher than the Luminal-A and Luminal-B (HER-2 negative) subgroups. The mean Dp of HER2-Enriched subtype was higher than Luminal-A and Luminal-B (HER-2 negative) subgroups. These differences were statistically significant. Conclusion: IVIM parameters contribute to differentiating prognostic factors of breast tumors together with ADC. Histological grade, some of the molecular subtypes, hormone receptor, and HER-2 status can be identified by the IVIM-DWI modeling.