Çocuklarda perkütan trakeostomi uygulamasının uzun dönem sonuçlarının araştırılması
Long-term outcomes of percutaneous tracheostomy in children
  1. Tez No: 674002
  2. Yazar: SÜMEYYE SÖZDUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KOLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Trakeostomi, genellikle uzun süreli ventilasyon gerektiren veya travma, tümör, yabancı cisim veya cerrahi nedeniyle üst hava yolu tıkanıklığı olan hastalarda alt hava yoluna stabil ve kolay erişim sağlamak için kullanılan standart bir işlemdir. Perkütan trakeostomi, kolay, güvenli ve yatak başı uygulanabilir bir prosedür olması, işlem sırasındatrakeal kıkırdaklara zarar vermemesi nedeniyle erişkinlerde geleneksel cerrahi trakeostominin yerini almıştır. Perkütan trakeostomi erişkinlerde yaygın kullanılmasına rağmen literatürde çocuklarda kullanımı ile ilgili bilgi eksikliği vardır. Bu çalışmada çocuklarda rijid bronkoskopi eşliğinde Griggs tekniği ile açılan perkütan trakeostominin uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi vefarklı yaş ve vücut ağırlığı gruplarında komplikasyon oranlarının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Helsinki Bildirgesi'ne mutabık kalınarak yapıldı. Her çocuğun yasal vasileri tarafından yazılı bir bilgilendirilmiş onam imzalandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan onay alındı. 2012-2020 yılları arasında rijid bronkoskopi eşliğinde Griggs yöntemi ile perkütan trakeostomi uygulanan 100 çocuk yoğun bakım ünitesi hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve ağırlığı, trakeostomi endikasyonları, ek işlemler, ek hastalıklar, komplikasyonlar retrospektif olarak analiz edildi. Hastalar vücut ağırlığına göre ≤5 kg, >5 kg ve ≤10 kg, 20 kg olarak dört gruba ayrılarak gruplardaki komplikasyon oranları araştırıldı. Hastaların yaşları da ≤12 ay, >12 ay ve ≤10 yaş, >10 yaş olarak gruplandırıldı; yaş gruplarında komplikasyonlar ve entübasyon süreleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 100 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 49,8 aydı (1 ay-17 yaş). Kırk altı hasta (%46) bir yaş altı, 35 hasta (%35) 1-10 yaş arası idi. Hastaların ortalama ağırlığı 14,5 ± 14,7 kg olup 2,6 ile 65 kg arasındaydı. En sık primer hastalık kronik nörolojik hastalıklardı (%58). Hastaların trakeostomi işlemi öncesi ortalama entübasyon süresi 54,5 gündü. Bir yaş ve altı çocukların trakeostomi öncesi entübasyon süresi diğer yaş gruplarına göre anlamlı ölçüde daha uzundu (p=0,001). Hiçbir hastada intraoperatif komplikasyon görülmedi. Erken dönem komplikasyon ya da kazara dekanülasyon gözlenmedi. Hastaların trakeostomi uygulaması sonrası ortalama servise çıkma süreleri 36 gündü (1-400 gün). Yetmiş sekiz hasta (%78) ev tipi ventilatör ile taburcu edildi. Bu hastalarda trakeostomi sonrası ortalama yatış süresi 55 gündü. On iki hastada (%12) trakeostomi darlığı gelişti, 10 hastada anestezi altında dilatasyon ile çözüldü, iki hastada trakeostomi revizyonu gerekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Tracheostomy is a standard procedure used to provide stable and easy access to the lower airway in patients who usually require prolonged ventilation or have upper airway obstruction due to trauma, tumor, foreign body or surgery. Percutaneous tracheostomy has replaced the traditional surgical tracheostomy in adults owing to the facts that it is safe and an easy bed side procedure that does not damage tracheal cartilages. Although percutaneous tracheostomy is widely used in adults, there is a lack of information in the literature regarding its use in children. In this study, we aimed to evaluate the long-term results of children who underwent percutaneous tracheostomy by Griggs technique under rigid bronchoscopic guidance. Materials and methods: The study was performed in adherence to the Declaration of Helsinki. A written informed consent was signed by the legal guardians of each child. Ethical approval was obtained from Ankara University Faculty of Medicine Clinical Research Ethical Commity. One-hundred pediatric intensive care unit patients who underwent percutaneous tracheostomy by Griggs technique under rigid bronchoscopy between 2012 and 2020 were included in the study. Patients' age, gender and weight, tracheostomy indications, additional procedures, additional diseases, complications and results were analyzed retrospectively. Patients were divided into four groups according to body weight as 5 kg,> 5 kg and ≤10 kg, 20 kg, and the complication rates in the groups were investigated. The ages of the patients were also grouped as 12 months,> 12 months and ≤10 years, >10 years; complications and intubation durations were investigated in age groups. Results: One-hundred patients were included in the study. The mean age was 49.8 months(1 month-17 years). Forty-six patients (46%) were under one year old, 35 patients (35%) were between 1-10 years old. The mean weight was 14.5 ± 14.7 kg ranged between 2.6 and 65 kg. The most common primary disease was chronic neurological diseases (58%). The mean intubation time before the tracheostomy procedure was 54.5 days. The intubation time before tracheostomy was significantly longer in children under 12 months of age compared to other age groups (p = 0.001). There were no intraoperative complications. There were no early complications or accidental decannulation. The mean time of discharge from intensive care unit to inpatient clinic was 36 days (1-400 days) after tracheostomy procedure. Seventy-eight patients (78%) were discharged with a home type ventilator. The average length of stay in these patients was 55 days following the procedure. Tracheostomy site stenosis developed in 12 patients (12%). Stenosis resolved by simple dilatation under anesthesia in 10 patients, and 4 tracheostomy revision was required in two patients.