Santral seröz koryoretinopati olgularında hasta göz ve diğer gözün uzun dönem takip ve tedavi sonuçları
Long-Term follow-up and treatment results of the affected eye and the fellow eye in cases of central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 674011
  2. Yazar: HÜSEYİN ATAKAN KÜTÜKDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç Santral seröz koryoretinopati (SSKR) tanısı almış hastaların hasta gözlerine uygulanan tedavilerin sonuçlarını ve uzun dönemdeki tedavi sonuçlarını multimodal görüntüleme özellikleriyle belirlemek , diğer gözlerinin ise varsa başlangıçtaki patolojik bulgularını tanımlamak ve progresyon takibini multimodal görüntüleme özelliklerine göre yapmak. Gereç ve Yöntem Santral seröz koryoretinopati tanısı almış olan 221 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi.Hastaların hasta ve diğer gözlerinin takip başlangıcındaki anjiografik bulguları ve optik koherens tomografi (OKT) bulguları ortaya konuldu.Diğer gözlerde başlangıçta patoloji olup olmadığı ve takiplerde patoloji progresyonu olup olmadığı değerlendirildi.Tedavi uygulanan hasta gözlerin ve beraberinde sağlıklı gözlerin başlangıç , tedavi öncesi , tedavi sonrası 1.ayda , 1. yılda , 2. yılda , 3. yılda ve takip sonundaki görme keskinliği değerleri , OKT'de subretinal sıvı yüksekliği, OKT'de subfoveal koroid kalınlığı , koroidal vaskülarite indeksi , koroidal yapıların alanları (total,vasküler,stromal), OKTA'da (optik koherens tomografi anjiografide) artefakttan arındırılmış alanda yapılan koryokapillaris akım sinyali ölçümleri yapıldı.OKTA'da koroid neovaskülarizasyonu (KNV) varlığı değerlendirildi.Tedavi uygulanan gözlerde , tedavi alanında OKT'de seröz pigment epitel dekolmanı (PED) varsa tedaviden sonra yüksekliğinin değişimi incelendi. Bulgular Yapılan incelemelerde başlangıçta diğer gözlerin 22'sinin (%9,9) doğal, 79'unun (%35,7) komplike olmamış pakikoroid (UCP), 69'unun (%31,2) pakikoroid pigment epitelyopati (PPE), 6'sının izole seröz PED (%2,7), 43'ünün SSKR (%19,4), 2'sinin (%0,9) pakikoroid neovaskülopati (PNV) tanısı aldığı görüldü. UCP ve PPE tanısı almış gözlerden 6'sının (diğer gözlerin %3,3'ü) SSKR'ye progrese olduğu izlendi.Fundus Floresein anjiografide (FFA'da) diğer gözlerin 8'inde (%5,7) tek ya da çok odakta sızıntı olduğu izlendi. İndosiyanin yeşili anjiografide (İSYA'da) diğer gözlerin 33'ünde (%30,5) koroidal hiperpermeabilite sahaları olduğu izlendi.Fotodinamik tedavi (PDT) uygulanan gözlerin 1 ayda total subretinal sıvı rezolüsyon başarısı %83,8, micropulse lazer (MPL) tedavisi uygulanan gözlerin 1 ayda total subretinal sıvı rezolüsyon başarısı %63,6 olarak bulundu.PDT ve MPL tedavilerinden sonra 1.
Özet (Çeviri)
Purpose To determine the results of the treatments applied to the affected eyes of patients diagnosed with central serous chorioretinopathy (CSCR) with multimodal imaging features in the long- term and to define the initial pathological findings of the fellow eyes and follow the progression according to multimodal imaging features. Materials and Methods The data of 221 patients diagnosed with central serous chorioretinopathy were retrospectively analyzed. Both angiographic findings with optical coherence tomography (OCT) findings of the affected and fellow eyes at the beginning of the follow-up were revealed. The presence of pathology in the fellow eyes at the beginning and whether there was pathology progression during follow-up were evaluated.Visual acuity values, subretinal fluid height on OCT, subfoveal choroidal thickness on OCT, choroidal vascularity index, areas of choroidal structures (total, vascular, stromal), choriocapillaris flow signals of optical coherence tomography angiography (OCTA) in the area free from artifact measurements were made at baseline, before treatment, 1 month after treatment, 1 year after treatment, 2 years after treatment, 3 years after treatment and at the end of follow-up. The presence of choroidal neovascularization (CNV) was evaluated in OCTA. In the treated eyes, if there was a serous pigment epithelial detachment (PED) in OCT in the treatment area, the change in height after treatment was examined. Results At the beginning, 22 (9.9%) of the fellow eyes were diagnosed as normal, 89 (35.7%) were uncomplicated pachychoroid (UCP), 67 (31.2%) were pachychoroid pigment epitheliopathy (PPE), 6 (%2,7) were isolated serous PED, 43 (%19,4) were CSCR and 2 (0.9%) were diagnosed as pachychoroid neovasculopathy (PNV).It was observed that 6 of the fellow eyes (3.3% of the fellow eyes) diagnosed as UCP and PPE progressed to CSCR. On fundus fluorescein angiography (FFA), 8 (5.7%) of the fellow eyes had a single or multifocal leakage.In the indocyanine green angiography (ICGA), 33 (30.5%) of the fellow eyes had areas of choroidal hyperpermeability.