13 - 15 yaş erkek futbolcularda uygulanan TRX egzersiz programının sportif performans üzerine etkisi
The effects of TRX exercise program on sporting performance in 13-15 age group male footbal players
- Tez No: 674012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KILINÇ BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, TRX ekipmanı ile yapılan egzersizlerin, futbolcularda sportif performans üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmaya İktisas Spor Kulübüne tahsis edilmiş Kurt Kardeşler Halı Sahasında ve İktisas Spor Kulübünde 13-15 yaşları aralığında futbol eğitimi görmekte olan 20 sporcunun 8 hafta boyunca haftada 2 (Cumartesi, Pazar) TRX antrenmanı yapmaları planlanmıştır. Çalışmalara başlamadan önce ısınma hareketleri yaptırılmış, çalışmaya katılan 20 sporcudan 1. Grup Futbolcu Kontrol Gurubu (FKG) 10 sporcu, rutin futbol antrenmanları yapmış, antrenman sonrası herhangi bir programa dâhil edilmemiş, 2.Grup TRX Antrenman gurubu (TRXA) 10 sporcu, futbol antrenmanı sonrasında gerekli dinlenme verildikten sonra uygulanan TRX egzersiz programına dâhil edilmişlerdir. 8 haftalık çalışma sonunda ön değerlendirme ve son değerlendirme verileri grup içi ve gruplar arası karşılaştırmaları SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. 8 hafta sonunda uygulanan TRX egzersiz programlarının 13-15 yaş grubu erkek futbolcularda sportif performansa etkileri istatiksel analizlerle karşılaştırıldığında Futbol + TRX grubundaki futbolcuların, Kontrol grubundaki futbolculara kıyasla gelişimlerinin daha yüksek düzeyde olduğu istatiksel olarak görülmüştür. Futbol grubunun sadece vücut ağırlığı ve çeviklik (Arrowhead) gelişiminin Futbol + TRX grubuna göre daha fazla olduğu görülmüştür. TRX egzersizlerinin futbolcularda performansa olumlu yönde etki edeceğinden dolayı futbol antrenmanlarında yer alması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of the TRX exercise program on sporting performance in football players. The investigation was launched in Kurt Kardeşler AstroTurf which is allocated to İktisas Sports Club. It was planned that 13-15 age group of 20 footballers, who are studying football at İktisas Sports Club, will do TRX training twice a week (Saturday, Sunday) for 8 weeks. The football players did warm-up exercises before they start the TRX training. 10 players out of 20 footballers participated in this study as Control Group (FKG) and did regular football training without being included in any other training program and second group of 10 footballers participated as TRX Training Group (TRXA) and they were included in the TRX exercise program after having the necessary rest. At the end of 8-week study, the pre-evaluation and final evaluation data and the comparisons within the group and between the groups were analyzed with the help of SPSS program. When the effects of 8-week TRX exercise program in 13-15 age group male footballers on sporting performance were compared with the statistical analysis, it was determined that TRX exercise program had a positive effect on the parameters of agility, flexibility, speed, strength and balance. As TRX exercise program will have a positive effect on the performance of footballers, it can be recommended to be a part of football training.