Çok ilaca dirençli gram negatif bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde fosfomisin içeren kombinasyonların etkinliği
The efficacy of phosphomycin containing combinations in the treatment of multi drug resistant gram negative bacteria infections
  1. Tez No: 674026
  2. Yazar: ELİF NUR ÖZBAY HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL OSMAN MEMİKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Artan antimikrobiyal direnç fenotipleri ve yeni geliştirilen antibiyotiklerin kısıtlılığı nedeni ile eski antibiyotiklerin kombinasyon tedavilerinde kullanımı ile yeni tedavi protokolleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çeşitli kliniklerde yatmakta olan hastalarda gelişen çok ilaca dirençli (ÇİD) , yaygın ilaç dirençli (YİD) tüm ilaçlara dirençli (PDR) gram negatif bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan fosfomisin iv kombinasyon tedavilerinin hastaların mortalite ve morbidite üzerine etkisi değerlendirilerek en etkin ampirik tedavi modellerinin oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2019 ile Haziran 2020 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinin yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ve servislerinde yatarak tedavi görmekte ÇİD, YİD ve PDR gram negatif bakteri enfeksiyonu tanısı ile iv fosfomisin içeren kombinasyon tedavileri alan 141 hasta ve fosfomisin içermeyen kombinasyon tedavileri alan 137 hasta dahil edildi. Hastaların klinik, laboratuvar bulguları ve kullanılan tedavi rejimlerine ait bilgilere hastane bilgi yönetim sistemi ve hasta dosyaları taranarak ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the increasing antimicrobial resistance phenotypes and the limitation of newly developed antibiotics, new treatment protocols are being developed with the use of old antibiotics in combination therapies. In our study, it was aimed to create the most effective empirical treatment models by evaluating the effect of fosfomycin iv combination therapies used in the treatment of MDR, YID and PDR gram-negative bacterial infections in patients hospitalized in various clinics at Ankara University Medical Faculty Hospital on mortality and morbidity. Materials and Methods: Between February 2019 and June 2020, 141 patients who received inpatient treatment in the intensive care unit and wards of Ankara University Faculty of Medicine hospitals with the diagnosis of MDR, XDR and PDR gram-negative bacterial infection and combination therapies including iv fosfomycin receving 141 patients and combination therapies without fosfomycin receiving 137 patients were included. Information on the clinical and laboratory findings of the patients and the treatment regimens used were obtained by scanning the hospital information management system and patient files.