Şizofreni hastalarına uygulanan ve hasta yakınlarının gözlemlerinin de değerlendirildiği yapısal düşünce bozukluğu ölçeğinin Türkçe güvenilirlik ve geçerlilik çalışması
Turkish reliability and validity study of formal thought disorder applied to patients with schizophrenia and which the observations of the patients' relatives are evaluated also
  1. Tez No: 674033
  2. Yazar: TANER BUĞRA TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Yapısal düşünce bozukluğu uzun zamandır araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bunun temel nedenleri düşünce bozukluklarının psikiyatrik hastalıkların temel belirtilerinden biri olarak kabul görmesi, bu belirtileri direkt etkilemesi ve hastalığın gidişatı üzerinde önemli etkisinin olmasıdır. Çalışmadaki gayemiz 2008 yılında Alvaro Barrera tarafından oluşturulan Formal Thought Disorder Scale-Self/Other (FTDS-S/O)-Yapısal Düşünce Bozukluğu Ölçeği-Hasta/Hasta Yakını (YDBÖ-H/HY) ölçeklerinin şizofreni hastalarına uygulanarak Türkçe güvenilirlik ve geçerlilik uygulamasının hayata geçirilmesidir. Yöntem: Araştırmamız DSM-V kriterlerine göre şizofreni tanısını karşılayan 80 hasta, hasta yakını olan 37 kişi ve 40 sağlıklı kontrol katılımcısı içermektedir. Tüm katılımcılara Olgu Rapor Formu verilmiştir. Hasta grubuna YDBÖ-H, SAPS (Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği) ve SANS (Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği) testleri uygulanmıştır. Hasta yakınlarına da özbildirim temelli YDBÖ-HY uygulanmıştır. Güvenilirlik için iç tutarlılık, sınıf içi tutarlılık, test-yeniden test değerlendirilmiş olup, madde-toplam madde korelasyonu incelenmiştir. Geçerlilik analizinde benzer ölçek geçerliliği için SAPS ölçeği ve alt ölçeği olan pozitif yapısal düşünce bozukluğu maddeleri ile SANS ölçeği ve alt ölçeği olan aloji toplam puanları değerlendirilmiştir. Ayrıca ölçeklerde faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin ayırt ediciliğinin değerlendirilmesi için 40 sağlıklı gönüllü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Formal thought disorder has long attracted the attention of researchers. The main reasons are that thought disorders are considered one of the core symptoms of psychiatric diseases, as they can directly affect these symptoms, yielding a key effect on the course of the disease. Our aim in the study is to demonstrate the Turkish reliability and validity of Formal Thought Disorder Scale-Self/Other (FTDS-S/O) scales created by Alvaro Barrera to patients with schizophrenia. Method: Our study included 80 patients who met the diagnosis of schizophrenia according to DSM-V criteria, 37 relatives and 40 healthy control participants . A Case Report Form was given to all participants. FTDS-S, SAPS (Scale for Assessment of Positive Symptom) and SANS (Scale for Assessment of Negative Symptom) tests were applied to the patient group. FTDS-O was also applied to the relatives of the patients. Internal consistency, intraclass consistency, test-retest were evaluated as reliability measures, and item-total scores correlation was examined. In the convergent validity analysis, total scores of the SAPS scale, positive formal thought subscale, the SANS scale and alogia subscale were evaluated. In addition, factor analysis was applied to Formal Thought Disorder Scale. 40 healthy volunteers were included in the analyses to evaluate the discriminant validity.