İdiyopatik aşırı menstrüel kanamalı hastalarda vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) polimorfizminin araştırılması
Investigation of vascular endothelial growth factor (VEGF) polymorphism in patients with idiopathic heavy menstrual bleeding
- Tez No: 674032
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDAN NUR SEMERCİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genetics, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMK, düzenli aralıklarla ancak aşırı akış ve süreye sahip menstrüasyon olarak tanımlanır. Vakaların yaklaşık yarısında tespit edilen bir patoloji yoktur. Bu durum hücresel süreçlerde ve adet kanamasının düzenleyici mekanizmalarında bir kusur olduğunu düşündürmektedir. Endometriyal kökenli bu idiyopatik AMK'nın, jinekoloji polikliniği başvurularının %9-14'ünü oluşturduğu tahmin edilmektedir. Endometriyal anjiyogenezin bozulması AMK-E'nin altında yatan önemli mekanizmalarından biridir. Anjiyogenezi kontrol eden ana düzenleyici faktör VEGF'dir. Çalışmamızda FIGO klasifikasyon sistemine göre AMK-E tanısı konulmuş 65 hasta ve sağlıklı olarak kabul edilen 65 gönüllü kadın bireyde VEGF geni rs699947 (-2578C>A), rs1570360 (-1154G>A), rs2010963 (+405G>C), rs3025039 (+936C>T) ve rs25648 (c534C>T) bölgelerindeki polimorfizmler ile AMK-E arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bulgular incelendiğinde -2578C>A polimorfik bölge CC, CA+AA genotipleri ve C alelinin yanı sıra -1154G>A polimorfik bölge AA genotipi ve A aleli, artmış AMK-E riski ile ilişkili bulundu (pC, +936C>T, c534C>T polimorfik bölgelerindeki genotip ve alel dağılımları açısından hasta ve kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. (p>0.05). -2578/-1154/+405/c534 AGGC haplotipinin AMK-E riskini azaltırken, CAGC haplotipinin AMK-E riskini arttırdığı saptandı. Sonuç olarak, VEGF -2578C>A ve -1154G>A polimorfizmleri Türk popülasyonunda AMK-E riski ile anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçların daha geniş olgu gruplarında yapılacak çalışmalarla desteklenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Heavy menstrual bleeding (HMB) is defined as menstruation at regular intervals but with excessive flow and duration. About half of the cases have no detected pathology. This suggests a defect in cellular processes and regulatory mechanisms of menstrual bleeding. It is estimated that this idiopathic HMB of endometrial origin (HMB-E) constitutes 9-14% of gynaecology outpatient clinic admissions. Disturbance of endometrial angiogenesis is one of the important underlying mechanisms of HMB-E. VEGF is the main regulatory factor that controls angiogenesis. In our study, it was aimed to investigate whether there is a relationship between the polymorphisms in the rs699947 (-2578C>A) , rs1570360 (-1154G>A) rs2010963 (+405G>C), rs3025039 (+936C>T), rs25648 (c534C>T) regions of the VEGF gene and HMB-E in 65 patients diagnosed with HMB-E according to the FIGO classification system and 65 female volunteers accepted as healthy. According to the results, the -2578C>A polymorphic region CC, CA+AA genotypes, and C allele, as well as the -1154G>A polymorphic region AA genotype, and A allele was associated with increased risk of HMB-E (all pC, +936C>T, c534C>T polymorphic regions (all p>0.05). While the -2578/-1154/+405/c534 AGGC haplotype decreased the risk of HMB-E, CAGC haplotype was found to increase the risk of HMB-E. In conclusion, VEGF -2578C>A and -1154G>A polymorphisms were significantly associated with the risk of HMB-E in the Turkish population. It is thought that these results should be supported by studies to be conducted on larger case groups.