Şizofreni hasta yakınlarına uygulanan kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitimin damgalanma düzeylerine etkisi
The effect of acceptance and commitment therapy-based psychoeducation on stigmatization levels of schizophrenia patient relatives
  1. Tez No: 884947
  2. Yazar: GAMZE ÇİNÇİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması şizofreni hasta yakınlarına uygulanan kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitimin damgalanma düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma https://clinicaltrials.gov/ adresine kayıt edilmiştir (ClinicalTrials.gov Identifier: NCT06368011). Araştırma Nisan 2023 Temmuz 2023 tarihleri arasında Ankara'da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde takip edilen şizofreni hastalarının yakınlarından 18 girişim 18 kontrol grubu olacak şekilde toplamda 36 birey ile gerçekleştirildi. Girişim grubuna 8 hafta süre ile kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitim uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir eğitim uygulanmadı. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi formu, Damgalama Ölçeği (DÖ), Şizofreni Hasta Yakınları İçin Damgalama Ölçeği (ŞHYDÖ) kullanıldı. Veri toplama araçları kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitim etkinliği öncesinde, sonrasında ve 1 ay sonrasında olmak üzere her iki gruba da üç kez uygulandı. Verilerin analizinde Ki-Kare, Fisher Exact testi, t- testi, One Way Anova testi yapıldı. Girişim ve kontrol grubunun ön test ve son test ŞHYDÖ puanları arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to determine the effect of acceptance and commitment therapy-based psychoeducation on the stigmatization level of relatives of schizophrenia patients. The study was conducted as a randomized controlled experimental research with pretest-posttest, follow-up measurement, experimental and control groups. The study was registered at https://clinicaltrials.gov/ (ClinicalTrials.gov Identifier: NCT06368011). The study was conducted between April 2023 and July 2023 with a total of 36 individuals, including 18 intervention and 18 control groups, from the relatives of schizophrenia patients who were followed up at the Ministry of Health Dr. Nafiz Körez Sincan State Hospital Community Mental Health Center in Ankara, Turkey. The intervention group received acceptance and commitment therapy-based psychoeducation for 8 weeks. No education was applied to the control group. Personal Information Form, Stigmatization Scale (SS), Stigmatization Scale for Relatives of Patients with Schizophrenia (SSRS) were used for data collection. Data collection tools were administered to both groups three times: before, after and one month after the psychoeducation activity based on acceptance and commitment therapy. Chi-Square, Fisher Exact test, t-test, One Way Anova test were used to analyze the data. There was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the intervention and control groups.