Lokal ilerlemiş inoperabl ve ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserli immun denetim noktası inhibitörü veya sistemik kemoterapi ya da hedefe yönelik tirozin kinaz inhibitörü alan hastalarda yanıtı ve prognozu etkileyen faktörler
- Tez No: 674036
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Lokal ilerlemiş inoperabl ve ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserli (KHDAK) sistemik kemoterapi (KT) veya immün denetim noktasi inhibitörü ya da hedefe yönelik tirozin kinaz inhibitörü (HYT) alan hastalarda yanıtı ve prognozu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümünde, 01/08/15 ile 01/08/ tarihleri arasında, yatarak veya ayaktan başvurusu bulunan lokal ileri ve metastatik KHDAK hastaları örneklem olarak kullanılmıştır. Dahil edilme kriterleri olarak lokal ilerlemiş inoperabl ve ileri evre KHDAK tanısı, KT ve/veya immunoterapi (IT) ve/veya HYT tedavisi alması seçilmiştir. Her üç tedavi grubuna yanıtı etkileyen prognostik faktörler olarak hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri ile tümör özellikleri retrospektif şekilde hastane elektronik veri tabanından ve dosyalardan toplanmıştır. Analizlerde iki aşamalı olarak her üç tedavi grubunda ilk ve sonraki basamaklar için progresyonsuz ve genel sağkalım analizleri Kaplan-Meier ve Cox regresyon yöntemleri ile yapılmıştır. BULGULAR: Genel çalışma grubunda genel sağkalım 35,3 (29,1-41.7) aydır. Bir ve beş yıllık sağkalımlar sırasıyla %76 ve %19,7 olarak bulunmuştur. KT alanlarda genel sağkalım 23 ay (3-89), IT'de 50 ay (7-61), HYT ise 32 ay (9-82)'dır. Sağkalım 60 yaş üzerinde 19 ay (3-82 ay), 60 yaş altında 42 ay (4-89 ay) olarak saptanmıştır (p=0.028). Bazal hemoglobin (Hb) değeri 12 g/dl'nin altında ve üzerinde olan hastaların sağkalım 17 ve 23 ay olarak bulunmuştur (p=0.039). Benzer şekilde sedimantasyon için mm/saat'in altında ve üzerinde olan hastaların sağkalımları ortalama 42 ve 22 ay bulunmuştur (p=0.043). Kemik metastazı varlığı sağkalımı azaltmaktadır (19/42 ay, p=0.043). Evre III hastaların progresyonsuz sağkalımı (PFS) 44 ay (1-52 ay) iken evre IV hastalarda bu değer 8 (0-77 ay) aydır. Progresyonu olan hastaların ECOG performans durumları daha yüksek saptanmıştır (p=0.010). Tedavi sonu albumin düzeyi 3.5 g/dl'nin altında olan hastaların sağkalım süreleri daha kısa bulunmuştur. İlk basamak tedaviler incelendiğinde, KT alan 73 hastanın PFS'si 8 ay (0-45), HYT alan 9 hastanın ise 12 aydır (6-57). Tanı evresi de PFS'yi etkilemektedir. Evre IV hastalığın %93,8'i progrese olurken, evre III'ün %75,0'ında progresyon görülmüştür (p=0.012). İkinci basamak tedavide, bazal albumin değerinin 3.5 g/dl altında olması düşük PFS ile ilişkili bulunmuştur (6/46 ay, p=0.022). Yine NLR değeri 3'ten büyük olanların, ikinci basamak tedavi sonrası PFS daha uzundur (31/11 ay, p=0.025). Bazal lenfosit sayıları 1500/ml'den düşük olanların ikinci basamak sonrası PFS'leri de daha uzundur (46/11 ay, p=0.0). SONUÇ: En düşük sağkalım süresi KT grubunda saptanmış olup, IT grubu sağkalımın en yüksek olduğu gruptur. Tüm gruplarda ileri yaş, ileri evre, yüksek ECOG performans durumu, düşük Hb ve yüksek sedimantasyon değerleri genel sağkalımı azaltmaktadır. İkinci basamak tedavilerde albumin ve NLR yüksekliği iyi prognostik faktörlerdir. Bu çalışmanın, KHDAK vakalarında IT ve HYT alan hasta sayısı artırılarak sürdürülmesinin uygun olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: We aimed to investigate prognostic factors in patients with locally advanced or advanced non-small cell lung cancer (NSCLC) receiving systemic chemotherapy (CT) or immune checkpoint inhibitor (IDI) or targeted tyrosine kinase inhibitor (TTKI). MATERIALS AND METHODS: Our study population consisted of locally advanced and metastatic NSCLC patients with inpatient or outpatient admission between 01/08/2015 and 01/08/2020 in Ankara University Medical Faculty Hospital Medical Oncology Department. As the inclusion criteria, a diagnosis of locally advanced inoperable and advanced NSCLC, systemic chemotherapy and/or administration of immune checkpoint inhibitor (IDI) and/or targeted tyrosine kinase inhibitor therapy (TTKI) treatment was selected. Demographic, clinical and laboratory data and tumor characteristics of the patients were retrospectively collected from the hospital electronic database and files as prognostic factors affecting the response to systemic therapy. In the analyzes, progression-free and overall survival analyzes were performed by Kaplan-Meier and Cox regression methods for first and next steps in all three treatment groups in two stages. RESULTS: The median overall survival in the general study group was 35.3 (29.1-41.7) months. Median one-year and five-year survivals were 76%, five-year survival and 19.7%, respectively. Overall survival is 23 months (3-89) in patients with CT, 50 months (7-61) in immunotherapy (IT), and 32 months (9-82) in TTKI. Survival over 60 years of age was 19 months (3-82 months) and under 60 years of age as 42 months (4-89 months) (p = 0.028). In all groups, a difference of survival was detected between those with a basal hemoglobin (Hb) value below and above 12 g/dl. 23 months (3-89 months) was found for those with 12 g/dl and above and 17 months for 12 g/dl and below (4-72 months) (p = 0.039). Similarly, for sedimentation, the survival of patients below and above 20 mm/hour was found to differ on average 42 months (4-82 months) and 22 months (5-89 months), respectively (p = 0.043). While the median progression-free survival time of inoperable patients with Stage III is 44 months (1-52 months), this value is 8 (0-77 months) in stage IV patients. ECOG performance scores of patients with progression the score was found to be higher (p = 0.010). In laboratory parameters, survival rates of patients with albumin levels below 3.5 g/dl after treatment were found to be lower. When the first-line treatments were examined, the median progression-free survival (PFS) of 73 patients who received CT was 8 months (0-45). The PFS of 9 patients who received TTKI is 12 months (6-57). The stage of diagnosis also affects PFS. While 93.8% of stage IV disease progressed, 75.0% of stage III progressed (p = 0.012). In second-line treatment, baseline albumin levels below 3.5 g/dl was found to be associated with progression-free survival (6/46 months, p = 0.022). Patients with a basal NLR value greater than 3 had a longer PFS after second-line treatment (31/11 months) while smaller ones were found to be 11 months (0/27 months) (p = 0.025). Again, those with basal lymphocytes lower than 1500/ml have longer PFS (46/11 months, p=0.020). CONCLUSION: In our study, the lowest overall survival data were found in the CT group, and the IT group was the group with the highest survival. According to our results, advanced age, advanced stage, high ECOG score, low Hb and high sedimentation values decrease overall survival in all groups. In second-line treatments, high albumin and NLR are good prognostic factors. It is concluded that this study should be continued by increasing the number of patients receiving IT and TTKI in NSCLC cases.