Kardiyopulmoner resüsitasyonda kurtarıcının vücut kitle indeksinin kompresyonda uyguladığı kuvvet, derinlik ve hız üzerine etkisi ve bunun otomatik KPR cihazı ile karşılaştırılması
The impact of the rescuers body mass index on the force,depth and rate in cardiopulmonary resuscitation (CPR) and their comparison with automated cpr device
  1. Tez No: 674048
  2. Yazar: BIRADOST BORAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKCAN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
KPR esnasında kurtarıcının uyguladığı basının derinliği ve hızı yeterli ve ritmik olmalıdır. Kurtarıcılar tarafından elle yapılan KPR yorgunluğa sebep olduğu gibi zaman geçtikçe uygulayıcının performansı düşmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle daha pratik olan Otomatik KPR cihazı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, Deneysel Manken yardımıyla elle yapılan KPR ile Otomatik KPR cihazı arasında kalite yönünden fark olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla, ATT-Paramedik grubundan 70 Sağlık personeli, Otuz Sekizi Kadın (54,3%), Otuz İkisi Erkek (45,7% ) olmak üzere 2 dk boyunca elle KPR uyguladılar. Bu uygulama esnasında KPR parametreleri CPRmeter 2 cihazıyla kayıt altına alındı. Aynı zamanda Deneysel Manken üzerinde CPRmeter 2 cihazıyla 9 kez LUCAS 2 cihazının KPR parametreleri de kayıt altına alındı. LUCAS 2 cihazı birbirine çok yakın sonuçlar verdiğinden 9 ölçüm istatistiksel açıdan yeterli bulundu.Çalışmamızda LUCAS 2 cihazının Kompresyon sayısı, Kuvvet ortalaması, Hız ortalaması ile ATT sağlık personelleri arasında anlamlı fark saptandı. (p0,05) Çalışmamızda LUCAS 2 cihazının Kompresyon sayısı, Kuvvet ortalaması, Hız ortalaması, Akım Fraksiyonuyla Paramedik sağlık personellerinin arasında anlamlı fark saptandı. (p0,05) Elle yapılan KPR ile Otomatik KPR arasında anlamlı sonuç farklılıkları bulundu. Çalışmamızda her iki yöntemin verilerinin birbirine yakın olduğu ancak bazı parametreler yönünden Otomatik KPR cihazının daha anlamlı sonuçlar verdiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
The depth and rate of the rescuer's compression applied during CPR must be sufficient and rhythmic. Manual CPR causes not only fatigue in rescuers but also decreases performance of rescuers as time passes. By the development of technology, the more convenient automated CPR device has emerged. The aim of this study is to investigate whether there is a quality difference between CPR performed manually or with the help of an automated device on an experimental manikin. For this purpose, 70 medical professionals from EMT-Paramedic group, Thirty Eight of whom are female (54.3%) and remaining Thirty Two are male (45.7%) applied manual CPR for 2 minutes. During this application, CPR parameters were recorded with the CPRmeter 2 device. At the same time, the CPR parameters of the LUCAS 2 device were recorded 9 times with the CPRmeter 2 device on the experimental manikin. Since the LUCAS 2 device provided very similar results, 9 measurements were found statistically sufficient.This study found out a significant difference in the number of compressions, average forces, average rates applied by the LUCAS 2 device and EMT healthcare professionals (p0.05). This study identified a significant difference in the number of compressions, average forces, average rates, average flow fractions between the LUCAS 2 device's and paramedic healthcare professionals' (p0.05).Significant results happened to be found between manual CPR and automated CPR. This study showed that the data of both methods were close to each other, but the automated CPR device provided more meaningful results in terms of particular parameters.