Alanya'da ekolojik çevrenin medikal ve rehabilitasyon turizmi sürdürülebilirliği üzerine etkisi
The impact of ecological environment on medical and rehabilitation tourism sustainability in Alanya
- Tez No: 674070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SUAT ÖVEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanlık, tarih boyunca sağlıkla ilgili olarak şifalar ararken farklı coğrafyalara tedavi amaçlı seyahatler gerçekleşmiş ve seyahat taleplerini günümüzde de artırarak devam ettirmektedir. Günümüz dünyasının hızla değişen yaşam koşulları, teknolojik değişimler, şehirleşme doğal yaşamdan uzaklaşan, giderek yalnızlaşan 21.yüzyıl bireylerinin sağlıkları üzerinde olumsuz etkilere sebep olmuştur. Tüm bu olumsuzlukların etkisinden kurtulmak, tedavi olmak, sağlıklı kalmak düşüncesi, turizm hareketi oluşturan kitlenin hızla artan bir tüketici potansiyeline dönüştürmüştür. Bu talep doğrultusunda yeni bir turizm türü olarak sağlık hizmetlerini de içeren, potansiyel kitleler için çeşitlendirilmiş ürün ve konsept arz etme gereksinimi doğmuştur. Artan bu potansiyel, değişik ülkelerde uygulanan farklı tedavi çeşitleri ile tüketici taleplerine cevap veren yüksek hacimli turizm hareketliliğine dönüşmüştür. Özellikle son yıllarda artan oranlarda gelişimini sürdüren sağlık turizmi, hastaların ve sağlığını korumak isteyen kitlelerin yeni bir turizm şeklini ortaya çıkarmıştır. Alanya; medikal turizm, ileri yaş ve engelli turizmi, spa-wellness turizmi, rehabilitasyon alanlarında yüksek bir potansiyele sahip turistik alanlardan birisidir. Özellikle ulaşım kolaylığı, konaklama ve personel altyapısı, özel ve kamu hastaneleri ile sağlık turizmi amaçlı seyahat edenler turistler için çok elverişli bir bölge oluşturmaktadır. Çalışma alanı olarak belirlediğim Antalya'nın Alanya ilçesi; on iki ay süren uygun iklim koşulları, bölge olarak yüksek kapasitedeki konaklama ürünleri, yabancı lisan bilen yeterli sayıdaki uzman turizm personeli ile Türkiye'deki sağlık turizminin gelişimine katkı sağlayacaktır. Havayolu ulaşımının kolaylığı ve farklı ülkelerden erişilebilirliği hedef pazarların tercih etmesinde etkili olacaktır. v Bu çalışma ile Alanya'nın ekolojik yapısına bağlı olarak sağlık turizmi potansiyeli, medikal ve rehabilitasyon turizmi sürdürülebilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla Alanya'ya seyahat eden turistler ve kısa süreli Alanya bölgesinde kendilerine ait ikamet alanlarında kalan yabancı ülke vatandaşları ile yüz yüze, anketör ya da online olarak anketler yapılmış, yapılan anketler keşfedici araştırma metodu ile incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Humanity has traveled to diffirent geographies for treatment purposes, looking for health-related healing throughout history and recently continues to increase their travel demands. The rapidly changing living conditions of today's world, technological changes, urbanization have caused negative effects on the health of 21st century individuals who are moving away from natural life and gradually getting lonely. The idea of getting over the affect of all these negativities, being treated and staying healthy has turned the mass, creating tourism movement into a rapidly increasing consumer potential. In line with this demand, the need to supply diversified products and concepts for potential audiences has arisen including health services as a new type of tourism. This increasing potential has turned into high-volume tourism dynamism that responds to consumer demands with different treatment types applied in different countries. Health tourism, which has been developing at an increasing rate especially in recent years, has revealed a new form of tourism for the patients and the masses who want to protect their health. Alanya is one of the touristical areas with a high potential in the fields of medical tourism, elderly and disabled tourism, spa-wellness tourism and rehabilitation. Especially the convenience of transportation, accommodation and personnel infrastructure, private and public hospitals create a very appropriate region for tourists who travel for health tourism. Alanya, the district of Antalya, which I have determined as studying area will contribute to the development of health tourism in Turkiye with its climatic conditions continueing for twelve months, having products of high accommodation capacity as a region, a sufficient number of expert tourism staff who speak foreign languages. The ease of airline transportation and its accessibility from different countries will be effective in target markets' choosing. vii With this study, health tourism potential, medical and rehabilitation tourism sustainability have been investigated depending on the ecological structure of Alanya. Face-to-face, interviewer or online surveys were conducted with tourists traveling to Alanya and foreign citizens staying in their residence areas in the region of Alanya for a short period of time for this purpose and the surveys were analyzed with the exploratory research method.