Çocuklara uygulanan periferik venöz kateterizasyonda oyun terapinin ağrı üzerine etkisi
The effect of play therapy on pain in peripheral venous catheterization applied to children
- Tez No: 674069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma hastanede yatan çocuklara uygulanan periferik venöz kateterizasyonda oyun terapisinin ağrı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı.Araştırmanın evrenini Haziran-Ağustos 2019 tarihlerinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi'nde yatan 3-6 yaş arasındaki 57 hasta oluşturdu.Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve“FLACC ve Wong-Baker ağrı skalaları”kullanıldı. Aynı hastada ilk periferik venöz kateterizyon işlemi kontrol grubunu, ikinci periferik venöz kateterizyon işlemi ise deney grubunu oluşturdu. Araştırma BAP tarafından desteklendi. Grupların FLACC ve Wong-Baker ölçümlerinin farklılığının incelenmesinde wilcoxon işaret testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a quasi-experimental to determine the effect of play therapy on pain in peripheral venous catheterization applied to hospitalized children.The population of the study consisted of 57 patients aged 3-6 years who were hospitalized in the Health Sciences University Erzurum Regional Training and Research Hospital Pediatric Service between June and August 2019.“Sociodemographic Information Form”and“FLACC and Wong-Baker pain scales”were used to collect data. In the same patient, the first peripheral venous catheterization procedure formed the control group, and the second peripheral venous catheterization procedure formed the experimental group. The research was supported by BAP.