Üniversite öğrencilerinde oyun bağımlılığı ile kendini sabote etme, anksiyete duyarlılığı ve aleksitimi arasındaki ilişki
The relationship between game addiction and self-handicapping, anxiety sensitivty and alexithymia among university students
- Tez No: 674089
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin oyun bağımlılığı düzeylerinin; kendini sabotaj, anksiyete duyarlılığı ve aleksitimi değişkenleriyle ilişkisini değerlendirmek ve bu değişkenlerin oyun bağımlılığı üzerindeki yordama gücünü saptamaktır. 144 kadın, 78 erkek öğrenciden oluşan toplam 222 kişilik örneklemden elde edilen veriler kullanılarak bu değişkenlerin ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada demografik bilgi formu, Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Kendini Sabotaj Ölçeği, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 ve Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 uygulanmıştır. Oyun bağımlılığı yaygınlığı monotetik tanı sistemine göre %13,5 olarak bulunmuştur. İstatistiksel analiz sonucu elde edilen bulgular; kendini sabotaj (düşük düzeyde ve pozitif bir korelasyon r = .21, p < .01), anksiyete duyarlılığı (orta düzeyde ve pozitif bir korelasyon r = .32, p < .01) ve aleksitiminin (arasında orta düzeyde ve pozitif bir korelasyon r = .34, p < .01) oyun bağımlılığı ile anlamlı ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the relationship between levels of game addiction and self-handicapping, anxiety sensitivity, and alexithymia in university students and to determine the predictive power of these variables on game addiction. The relationship of these variables has been examined using the data obtained from a sample consisting of 144 female and 78 male participants. The Demographic Information Form prepared by the researcher, Game Addiction Scale for Adolescents, Self-Handicapping Scale, Anxiety Sensitivity Index-3 and Toronto Alexithymia Scale-20 have been given to the participants. Applying the monothetic format to the Game Addiction Scale for Adolescents, resulted in 13.5% addicted players in our sample. Findings received after statistical analyses showed that self-handicapping (low positive correlation r = .21, p < .01), anxiety sensitivity (medium positive correlation r = .32, p < .01) and alexithymia (medium positive correlation r = .34, p < .01) have a significant relationship with game addiction.