Toplumsal cinsiyet algısı ile suç korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the perception of gender and the fear of crime
- Tez No: 674090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Sosyal Hizmetler, Forensic Medicine, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde Sultangazi ve Kadıköy ilçelerinde ikamet eden kişilerin toplumsal cinsiyet algıları ve suç korkularının arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmada tesadüfi olmayan örnekleme türünün kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılara belirlenen ilçelere gidilerek yüz yüze ulaşılmış olup araştırmada kullanılan form ve ölçekler katılımcılara elden anket şeklinde iletilmiştir. Sultangazi ve Kadıköy ilçelerinde ikamet eden toplam 300 kişiye (150 kişi Sultangazi- 150 kişi Kadıköy) ulaşılmıştır. 18-65 yaş arası okur-yazar olan katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulmuş Demografik Bilgi Formu Formunun yanı sıra Mine Özaşçılar tarafından Türkçe'ye uyarlanmış Suç Korkusu Ölçeği ve Simge Zeyneloğlu tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ölçekler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi, bağlantısız örneklemler için t-testi analizi, tek yönlü varyans analiz ve Kruskal Wallis-H testi analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarında Kadıköy ilçesinde ikamet eden katılımcıların toplumsal cinsiyet eşitliği algılarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Toplumsal cinsiyet eşitliği algısı ile suç korkusu arasında anlamlı bir farklılık vardır. Sultangazi ilçesinde yaşayan katılımcılar Kadıköy ilçesinde yaşayanlara kıyasla daha fazla suç korkusuna sahiptir. Aynı zamanda Sultangazi ilçesinde yaşayanların kendilerini daha fazla güvensiz hissettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between gender perceptions and criminal fears of people residing in Sultangazi and Kadıköy districts was investigated. In the research, convenience sampling method which is one of the non-random sampling method was used. People who participated in the research were reached face to face by going to the determined districts and the forms and scales used in the research were given to the participants in the form of a questionnaire by hand. This study was conducted via survey with 300 citizens(150 citizens in Kadıköy and 150 citizens in Sultangazi) living in the districts Kadıköy and Sultangazi of İstanbul. In addition to the Demographic Information Form Form created by the researcher, the Scare Fear Scale adapted to Turkish by Mine Özaşcılar and the Gender Roles Attitude Scale developed by Simge Zeyneloğlu were applied to the literate participants between the ages of 18 and 65. When evaluating the data, the relationships between the scales were determined by Pearson Correlation Coefficient, linear regression analysis, Independent-Samples T-Test, one way analysis of variance and Kruskal Wallis-H test analysis. As a result of the research, it was found that the participants who lives in Kadıköy had higher perception of gender equality. There is a significant difference between the perception of gender equality and fear of crime. Participants who lives in Sultangazi have more fear of crime than those living in Kadıköy. Also the participants who lives in Sultangazi feels more insecure themselves.