Zorunlu göç yaşamış göçmenlerde suç mağduriyet korkusu ile gruplararası temas ve gruplararası kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between fear of crime victimization, intergroup contact, and intergroup anxiety levels among migrants who have experienced forced migration
- Tez No: 994409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye bağlamında zorunlu göç yaşamış göçmenlerin suç mağduriyeti korkusu ile gruplararası temas ve gruplararası kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Küresel çapta 120 milyondan fazla insanı etkileyen zorunlu göç olgusu, Türkiye'yi 3,6 milyonu aşan Suriyeli sığınmacı ve çeşitli göçmen gruplarıyla bu hareketliliğin merkezine yerleştirmiştir. Araştırma, göçmenlerin yeni bir toplumda karşılaştıkları güvenlik algısı, sosyal uyum ve psikolojik iyi oluş gibi çok boyutlu sorunları, suç korkusu ekseninde ele almaktadır. Araştırmanın örneklemini; İstanbul, Adana, Gaziantep, Osmaniye, Van ve Antalya gibi göçmen yoğunluğunun yüksek olduğu illerde yaşayan Suriye, Irak, Afganistan, Ukrayna ve İran dahil 15 farklı ülkeden gelen 962 zorunlu göçmen oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modelinin benimsendiği çalışmada veriler; Demografik Bilgi Formu, Suç Korkusu Ölçeği, Gruplararası Temas Ölçeği ve Gruplararası Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS yazılımı aracılığıyla betimsel istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, suç mağduriyeti korkusunun bireysel, sosyal ve çevresel faktörlerle şekillenen karmaşık bir olgu olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyet değişkeni açısından bakıldığında, kadın göçmenlerin erkeklere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek suç korkusu ve mağduriyet risk algısı bildirdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, geçmişte doğrudan veya dolaylı suç mağduriyeti deneyimi yaşayan bireylerin güvenlik kaygılarının çok daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Demografik analizlerde medeni durumun bir etkisi olduğu; özellikle eşi vefat etmiş veya boşanmış bireylerin yalnız yaşamanın getirdiği güvensizlik nedeniyle daha fazla korku yaşadıkları görülmüştür. Çalışma durumu açısından ise ev kadınlarının, daha içe kapanık sosyal çevreleri ve kamusal alandaki kısıtlı hareketlilikleri nedeniyle en yüksek korku düzeyine sahip grup olduğu belirlenmiştir. Buna karşın, eğitim düzeyi ve Türkiye'de geçirilen sürenin suç korkusu üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Gruplararası ilişkiler bağlamında, temasın niceliği (sıklığı) arttıkça gruplararası kaygının da arttığı yönündeki bulgu, literatürdeki genel eğilimden farklılaşarak dikkat çekici bir sonuç sunmaktadır. Bu durum, temasın her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığını; özellikle zoraki veya çatışmalı etkileşimlerin korkuyu pekiştirebildiğini göstermektedir. Bu bulgular ışığında bu çalışma, göçmenlerin toplumsal entegrasyonunu desteklemek için cinsiyet duyarlı ve eşitlikçi politikalara ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular, suç korkusunun sosyal bağlam ve kültürel dinamiklerle ilişkisini ortaya koyarak hem akademik literatüre hem de politika yapım süreçlerine özgün bir katkı sunmaktadır. Gelecekte buna benzer yapılacak çalışmalar bu alanda literatürü zenginleştirecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between fear of crime victimization, intergroup contact, and intergroup anxiety levels among migrants who have experienced forced migration in the Turkish context. The phenomenon of forced migration, affecting over 120 million people globally, has positioned Turkey at the center of this mobility, hosting more than 3.6 million Syrian asylum seekers alongside various other migrant groups. The research addresses the multifaceted challenges faced by migrants in a new society—such as perceptions of security, social integration, and psychological well-being—through the lens of fear of crime. The sample consists of 962 forcibly displaced migrants from 15 different countries, including Syria, Iraq, Afghanistan, Ukraine, and Iran, residing in provinces with high migrant concentrations, namely Istanbul, Adana, Gaziantep, Osmaniye, Van, and Antalya. Employing a quantitative research method and a relational survey design, data were collected using the Demographic Information Form, Fear of Crime Scale, Intergroup Contact Scale, and Intergroup Anxiety Scale. The gathered data were analyzed via SPSS software, utilizing descriptive statistics, correlation, and regression analyses. The findings reveal that fear of crime victimization is a complex phenomenon shaped by individual, social, and environmental factors. From a gender perspective, female migrants reported significantly higher levels of fear of crime and perceived victimization risk compared to their male counterparts. Additionally, individuals with direct or indirect prior experiences of crime victimization exhibited substantially elevated security concerns. Demographic analyses indicated an influence of marital status, with widowed or divorced individuals experiencing heightened fear due to insecurities associated with living alone. In terms of employment status, housewives demonstrated the highest fear levels, attributable to their more insular social environments and restricted mobility in public spaces. In contrast, education level and duration of residence in Turkey did not yield significant differences in fear of crime. Within the context of intergroup relations, the finding that increased quantity (frequency) of contact was associated with heightened intergroup anxiety diverges from prevailing trends in the literature, presenting a noteworthy result. This suggests that contact does not invariably produce positive outcomes; particularly forced or conflictual interactions may reinforce fear. In light of these findings, the study underscores the need for gender-sensitive and egalitarian policies to support migrants' societal integration. The results elucidate the interplay between fear of crime and social-cultural dynamics, offering an original contribution to both academic literature and policy-making processes. Future studies in this domain will further enrich the literature.