Keman eğitiminde tasarlama-oluşturma ve yorumlamayı içeren metodoloji önerisinin performansa yönelik etkisinin belirlenmesi
Determining the performance-oriented effect of the methodology proposal including design-creation and interpretation in violin training
  1. Tez No: 674100
  2. Yazar: CEMİL KÜRŞAT KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DALKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma keman çalmada eser seslendirmek için yapılan çalışmalar doğrultusunda tasarlama, oluşturma ve yorumlama süreçlerinin eser seslendirmedeki etkililiğini belirlemek amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Bu amaçla araştırma, keman eğitimi alan öğrencilerin eser seslendirmek için yaptıkları çalışmaları belirlemek ve analiz etmek için betimsel, oluşturulan ve uygulanan metodolojinin 8 hafta süre ile deney-kontrol gruplu toplam sekiz öğrenciye uygulamaya yönelik deseniyle de deneysel olmak üzere karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın betimsel deseni için keman çalmada eser seslendirmeye yönelik durumu belirlemek için açık uçlu görüşme formu uzman desteği alınarak hazırlanmış ve 2019-2020 öğretim yılı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 8 öğrenci ile Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitim Anabilim Dalı 22 öğrenci toplam 30 öğrenci ile uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara yönelik içerik analizi yapılarak görüşme formundaki verilerin ortak noktaları belirlenip gruplandırılmış ve tablolaştırılmıştır. Araştırmanın deneysel deseni için 2019-2020 öğretim yılı Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitim Anabilim Dalı Deney n=4 Kontrol n=4 toplam 8 öğrenci ile 8 hafta deney grubu N=4 tasarlama-oluşturma ve yorumlama süreçleri, kontrol grubu N=4 eser seslendirmeye yönelik süre gelen yöntem ön-test-işlem-ara-test-işlem-son-test deney-kontrol gruplu eşleştirilmiş seçkisiz deneysel desen uygulanmıştır. Deneysel süreç öncesinde veri toplama aracı olan J.S Bach D minör Partita çalabilecek aynı teknik ve müzikal seviyedeki öğrencilerin ön-test sonuçları doğrultusunda, deney ve kontrol grubu olmak üzere 4'er kişilik gruba ayrılmışlardır. Elde edilen veriler ile deney-kontrol grupları oluşturulmuş ve deneysel işlem için seçilen veri toplama aracı deney grubuna 4 hafta tasarlama 2 hafta oluşturma ve 2 hafta yorumlama süreçleriyle, kontrol grubu ise 8 hafta süreyle süre gelen yöntem ile deneysel süreç uygulanmıştır. Deneysel sürecin ara-testi 6. hafta oluşturma süreci sonrası planlanmışken pandemi koşullarından dolayı 4. hafta tasarlama süreci sonrası yapılmıştır. Bu durum deneysel süreçteki müzikal boyut becerilerinin son-test kayıtlarına yansımasına neden olmuştur. Deneysel sürecin son-test kayıtları planlandığı şekilde yorumlama süreci sonrası 8. haftada yapılmıştır. Deneysel süreç sonunda alınmış olan tüm performans kayıtları DALKIRAN'ın 2006 yılında geliştirdiği“Bireysel çalgı eğitimi I-II-III-IV (keman) dersi performans ölçe aracı”kullanılarak üç uzman tarafından değerlendirilmiş ve değerlendirmeler arası tutarlılık ANOVA istatistiksel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Değerlendirme sonucunda elde edilen veriler SPSS programı ile gruplar arası Mann Whitney U-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda keman çalmada eser seslendirmeye yönelik tasarlama, oluşturma ve yorumlama süreçlerinin öğrencilerin süre gelen çalışma yöntemlerine göre gruplar arası karşılaştırmada daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and implemented to determine the effectiveness of the design, creation, and interpretation processes in performing a piece in line with the practices made to perform a piece in violin playing. Therefore, this study with a mixed design used the descriptive design to determine and analyze the work done by students who study violin to perform a piece, and an experimental design to implement the methodology formed and applied to experiment and control groups including eight students for eight weeks. For the descriptive design of the study, an open-ended interview form was prepared with expert support to determine the situation for performing a piece in violin playing and was applied to a total of 30 students including 8 students from Burdur Mehmet Akif Ersoy University Department of Music Education and 22 students from Dokuz Eylül University Department of Music Education. The content analysis of the results was made and the common points of the data in the interview form were determined, grouped, and tabulated. For the experimental design of the study, a paired random experimental design about the design, creation and interpretation processes with pre-test-process-mid-test-process-post-test experiment-control group was applied to a total of eight students (Experiment: N=4; Control: N=4) from Dokuz Eylül University Department of Music Education in the 2019-2020 academic year for eight weeks with in the experiment group (n=4), and about the current methods of students for performing a piece in the control group (N=4).Before the experimental process, participants were divided into experimental and control groups of four according to the pre-test results of students at the same technical and musical level of being able to play J.S Bach D minor Partita, the data collection tool. The experimental and control groups were formed with the data obtained, and the experimental process was applied to the experimental group with the data collection tool selected with the process of designing for 4 weeks, creating for 2 weeks, and interpreting for 2 weeks. Furthermore, the experimental process was applied to the control group with the ongoing method lasting for 8 weeks. While the mid-test of the experimental process was planned after the 6th week of the creation process, it was carried out after the 4th week of the design process due to the pandemic conditions. This incident caused the musical dimensions in the experimental process to reflect on the post-test records. The post-test records of the experimental process were made in the 8th week after the interpretation process as planned. All performance records taken at the end of the experimental process were evaluated by three experts using the“Individual instrument training I-II-III-IV (violin) lesson performance scale tool”developed by DALKIRAN in 2006, and the consistency between the evaluations was analyzed using ANOVA statistical analysis method. The data obtained as a result of the evaluations were analyzed using the SPSS program, and the intergroup analyses were made with Mann Whitney U-test. It was determined that the design, creation, and interpretation processes for performing a piece in violin playing are more effective than the current practicing methods of students based on the intergroup comparisons.