Psikotik semptom öyküsü bulunan ve bulunmayan bipolar bozukluk hastalarının beyin metabolizmalarının 18F-FDG PET/BT ile karşılaştırılması
Comparison of brain metabolisms of patients with bipolar disorder with and without a history of lifetime psychotic symptoms with 18F-FDG PET/CT
  1. Tez No: 674147
  2. Yazar: PERİHAN GİZEM AKSOY ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ELBOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk ataklarla seyreden, psikotik semptomların sıklıkla eşlik ettiği bir duygudurum bozukluğudur. Hastalığa psikotik semptomların eşlik etmesi işlevselliği, prognozu, klinik profili kötüleştirmekte, hastane yatışı ve antipsikotik kullanımını arttırmaktadır. Bipolar bozuklukta yapılan nörogörüntüleme çalışmalarında çeşitli beyin bölgelerinde yapısal ve metabolik farklılıklar olduğu görülmüştür. Biz de çalışmamızda psikotik semptom öyküsü bulunan ve bulunmayan bipolar hastaların beyin metabolizmalarını 18F-FDG PET/BT ile karşılaştırdık. Yöntem: Araştırmaya bipolar bozukluk tanısı konulan, geçmişte psikotik semptom öyküsü bulunan 26 hasta ve geçmişte psikotik semptom öyküsü bulunmayan 26 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara 18F-FDG PET/BT çekilmiştir. Geriye yönelik taranan ve dışlama, dahil olma kriterlerini karşılayan 26 sağlıklı kontrol çalışmaya alınmıştır. Uptake ratio ve z skoru olarak kaydedilen bölgesel beyin glukoz metabolizmaları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar disorder is a mood disorder with attacks and often accompanied by psychotic symptoms. The accompanying psychotic symptoms worsen the functionality, prognosis, clinical profile, and increase hospitalization and use of antipsychotics. In neuroimaging studies in bipolar disorder, structural and metabolic differences were observed in various brain regions. In this study, we compared the brain metabolism of bipolar patients with and without a history of lifetime psychotic symptoms with 18F-FDG PET/CT. Method: Twenty-six bipolar disorder patients with a history of lifetime psychotic symptoms and twenty-six bipolar disorder patients without a history of lifetime psychotic symptoms were included in the study. Participants were scanned with 18F-FDG PET/CT. Twenty-six healthy controls who were retrospectively screened and met the exclusion and inclusion criteria were included in the study. Regional brain glucose metabolisms recorded as uptake ratio and z score were compared.