Sığınmacı çocuklarda dijital oyun bağımlılığı ve travma sonrası stres bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between digital game addiction and post traumatic stress disorder level on asylum seeker children
- Tez No: 674216
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suriyeli sığınmacı çocukların dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile TSSB düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada Suriyeli sığınmacı çocukların dijital oyun bağımlılığı ve travma sonrası stres bozukluğu düzeyleri belirlenmiştir. Bunlara ilaveten cinsiyet, sınıf, yaş, okul başarısı, Türkiye'de geçirilen süre, çevrimiçi ve çevrimdışı oyun oynamanın dijital oyun bağımlılığı ve travma sonrası stres bozukluğu düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yoluyla seçilen 10-14 yaş aralığında İzmir'de ikamet eden 100 (48 kız, 52 erkek) Suriyeli sığınmacı çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar için Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Çocuklar için Travma Sonrası Stres Tepkileri Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada frekans analizi, t-test, ANOVA ve korelasyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bilgiler göre, katılımcılar orta düzey travma sonrası stres bozukluğu düzeyindedir. Katılımcıların dijital oyun bağımlılığı için riskli düzeyde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan erkek öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı ve travma sonrası stres bozukluğu düzeyinin araştırmaya katılan kız öğrencilerden daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Travma sonrası stres bozukluğu ve dijital oyun bağımlılığı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Online oyun oynayan öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeyinin online oyun oynamayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; sığınmacı çocuklar; dijital oyun bağımlılığı; travma sonrası stres bozukluğu; göç
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between digital game addiction and PTSD levels of Syrian asylum seeker children. In this study, the levels of digital game addiction and post-traumatic stress disorder of Syrian asylum seeker children were determined. In addition to these, gender, class, age, school achievement, time spent in Turkey, online and offline game playing effects on digital game addiction level and post-traumatic stress disorder level were studied. The sample of the study is constituted, chosen through purposeful sampling, 10 to 14 years old, resident in İzmir 100 (48 female, 52 male) Syrian asylum seeker children. Personal Information Form, Digital Game Addiction Scale for Children, and Post-Traumatic Stress Response Scale for Children were used as data collection tools. Collected data were analyzed through SPSS. Frequency analysis, t-test, ANOVA, and correlation analysis were performed in the study. According to the information obtained as a result of the analyzes, the participants are at a moderate level of post-traumatic stress disorder. It concluded that the participants were at a risky level for digital game addiction. It was found that male's levels of digital game addiction and post-traumatic stress disorder were higher than female's. There is also a significant positive relationship between post-traumatic stress disorder and digital game addiction. Furthermore, ıt was found that the digital game addiction levels of students who play online games are higher than those who do not play online games. Keywords; digital game addiction; post-traumatic stress disorder; migration; asylum seeker children