Diyabetik anne bebekleri ve makrozomik doğan çocuklarda çocukluk döneminde erken aterosklerotik risk faktörleri
Early childhood atherosklerotic risk factors in infants of diabetic mothers and children born macrosomic
  1. Tez No: 674246
  2. Yazar: SULTAN CEREN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER YAPICIOĞLU YILDIZDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Tüm dünyada gebelikte diyabetin görülme sıklığı artmakta ve intrauterin hiperglisemi maruziyetinin çocukların kardiyovasküler sağlığı üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etkiye neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı hastanemizde doğan makrozomik bebekler ve diyabetik anne bebeklerinin, sağlıklı gebelik sonucu doğan aynı yaşlardaki kontrol grubu ile 8-9 yaşlarında ateroskleroz risk faktörleri ve karotis arter intima-media kalınlık ölçümü açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2011-2012 yıllarında doğan 49 diyabetik anne bebeği (DAB grubu), 13 makrozomik bebek (Makrozomi grubu) 8-9 yaşlarında çalışmaya alındı ve aynı yaşlardaki sağlıklı, normal ağırlıkta doğmuş, annelerinde diyabet olmayan 26 çocuk (Kontrol grubu) ile karşılaştırıldı. Ailelerin bilgilendirilmiş yazılı onamları alındıktan sonra ateroskleroz risk faktörleri için antropometrik ölçümleri, biyokimyasal analizleri ve ultrasonografik karotis arter intima-media kalınlık (KİMK) ölçümleri yapıldı. Bulgular: Grupların yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümler, kan basıncı ölçümleri, laboratuvar parametrelerinde, ateroskleroz risk faktörlerinde anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of diabetes during pregnancy is increasing all over the world and exposure to intrauterine hyperglycemia is presumed to cause a long-term adverse effect on cardiovascular health of children. The aim of this study is to compare the atherosclerosis risk factors and carotid artery intima-media thickness (CIMT) measurement in macrosomic born children with non-diabetic mothers, in children of diabetic mothers and in healthy controls at 8-9 years old. Materials and Methods: 49 diabetic mothers' babies (IDM group) and 13 macrosomic babies (Macrosomia group) born between 2011-2012 at Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Training and Research Hospital were included in the study. They were compared with 26 children (Control group) with normal birth weight and healthy mothers. After obtaining the written informed consents of the families, anthropometric measurements for atherosclerosis risk factors, biochemical analysis and ultrasonographic CIMT measurements were performed. Results: There were no significant differences in terms of age, gender, anthropometric measurements, blood pressure measurements, laboratory parameters, atherosclerosis risk factors of the groups.