(h,m)-preinveks fonksiyonlar sınıfı ve bu sınıf için bazı yeni Hermite-Hadamard tipi eşitsizlikler
Class of (h,m)-preinvex functions and some new Hermite-Hadamard type inequalities for this class
- Tez No: 674269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÜNLÜYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, (h,m)-preinveks fonksiyonlar sınıfı ele alınmıitır. Bu sınıfın bazı cebirsel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, Hermite-Hadamard Tipi Eşitsizlikler yardımıyla bazı yeni eşitsizlikler elde edilmiştir.Son olarak ise türevinin mutlak değerinin bazı kuvvetleri bu sınıftan olan fonksiyonlar için yeni teoremler ifade ve ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the class of (h,m)-preinvex functions has been addressed. Some algebraic properties of this class have been studied. In addition some new inequalities have been obtained with the help of Hermite-Hadamard type inequalities. Finally, new theorems have been expressed and proved for functions with some powers of the absolute value of the derivative in this class..