Yalıtımda lifli malzemelerin kullanımı
- Tez No: 67427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. L. BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Isı yalıtımına, enerji azlığından dolayı giderek artan bir ilgi bulunmaktadır.Bu çalışmada lifli malzemeler incelenmiştir. Lifli malzemeler ısıl yalıtımda çok sık kullanılmaktadır. Bu malzemelerin kullanımındaki artış nedeniyle, bu alandaki çalışmalara hız verilmiştir. Malzemelerin yalıtım verimliliğindeki küçük bir gelişme, hem toplam maliyet ve hem de enerji tüketiminde önemli tasarruflar sağlayabilmektedir. Bütün bunlardan dolayı, bu çalışmada bir lifli malzemedeki ısı geçişi ve ısıl iletkenlik katsayıları hakkında bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The renewed interest in thermal insulations has come about because of the energy shortage pioblems of today. Fibrous insulation materials are investigated in this work. Because these materials are often used for thermal insulations. The increase in usage of fibrous materials has given impetus to the research in this area. A slight improvement of the insulating effectiveness would amount to substiantial saving both in terms of total cost and overall energy consumption. Therefore, heat transfer and heat conductivities of fibrous materials have been investigated in this study. IV