Hava araçları için tabakalı kompozit yapıların tasarımında mukavemet maliyet eniyilemesi
Strengt and cost optimization of layered composite plates for aircraft structure
- Tez No: 67429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tabakalı kompozit yapıların mukavemet maliyet eniyilemesi ile plaka açı dağılımının belirlenmesini mümkün kılan bağıntılar geliştirilmiştir. Öncelikle kompozit malzemelerin genel tanıtımı yapılarak, sürekli elyaf takviyeli ileri kompozit malzemelerin önemini vurgulamak amacı ile bu malzemelerin konvensiyonel malzemelere olan üstünlükleri ve uçak yapılarındaki yaygın kullanım alanları incelenmiştir. Ayrıca, uçak yapılarında kullanılan tabakalı kompozit plakaların yüksek elyaf oranlı olarak üretilmelerinde kullanılan özel yöntemler ele alınmıştır. Sonraki bölümde, bu kompozitlerin uçaklarda yaygın olarak panel yapılarda kullanılmaları nedeniyle, tabakalı kompozit plaka teorisi üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise tabakalı kompozit plakaların elyaf yönlenmeleri ile mekanik özelliklerinin ve malzeme maliyetinin değişimi konularında analizler yer almaktadır. Gerçekleştirilen teorik ve deneysel çalışmalarda uçak yapılarında yaygın kullanım alanı olan yüksek elyaf oranlı karbon/epoksi plakalar kullanılmıştır. Tabakalı kompozit yapıların mukavemet-maliyet eniyilemesi ile açı dağılım tesbiti yapılırken, düzlemsel gerilmelerin ve burkulma gerilmelerinin etkisindeki plakalar ele alınmıştır. Ayrıca, yüksek elyaf oranlı plakaların üretiminde alternatifsiz bir yöntem olan yarı mamul levhalarla çalışma durumunda oluşacak malzeme maliyetinin açı dağılımı ile değişimi ele alınarak bağıntılar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, equations that can determine the fiber angle distribution are developed by using strengt cost optimization of layered composite plates. After a general description of composite materials in order to emphasize the importance of fiber reinforced composite materials are compared with the conventional materials and common application areas in aircraft structure are analysed. In addition, special methods for manif acturing layered composite plates with high rated fiber are explained. In the next section, layered composite plate theory is discussed due to the common usage of the materials in the panel structure of aircrafts. The final section has analyses for variations of mechanical properties and material costs with respect to fiber directions of layered composite plates. In these analyses, the theoretical and experimental data obtained from high rated carbon-epoxy plates that have wide application areas in the aircraft structures are used. While optimizing the strength-cost fonction of layered composite structure, plates in plane stress and buckling stress are concerned. Moreover, material cost is referanced to the case of working with prepreg plates which is the only manufacturing method in producing high rated fiber plates.