Menstrual döngüye bağlı olarak değişen hormonların ve premenstrual sendromun kadın opera şarkıcılarının vokal performanslarına olan etkilerinin incelenmesi
A study of the effects of hormones and premenstrual syndrome depending on the menstrual cycle on vocal performances of female opera singers
  1. Tez No: 674297
  2. Yazar: BAŞAK TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT KAMERHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Premenstrual sendromun (PMS) kadınlar üzerindeki etkilerinin önemli bir sorun olduğu kabul edilmektedir ve bu çalışmada gözden geçirilen literatür de bu durumu destekler niteliktedir. Bununla birlikte, özellikle kadın şarkıcılar için önemli olan, PMS'nin vokal performans üzerindeki etkisidir. Bu çalışma, premenstrual dönemdeki hormonal dalgalanmaların, kadın şarkıcıların yaşamlarını ve seslerini, fiziksel ve duygusal olarak etkilediği çeşitli yolları açıklamaktadır. Ses tellerinde şişme, ajilite kaybı ve diğer semptomlar, araştırmacılar tarafından bilimsel yöntemler kullanılarak belgelenmiştir. Alıntı yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular, premenstrual vokal sendromu (PMVS) semptomlarının, premenstrual dönemde sorun yaşayan şarkıcılar tarafından gerçekten deneyimlendiğini kanıtlamıştır. PMVS yaşayan şarkıcıların seslerinde fark ettikleri olumsuz değişimlerin, video endoskopi ve stroboskopi yöntemleri kullanılarak nesnelliği sağlanmış ve yaşanan şikayetlerin psikolojik olmadığı doğrulanmıştır. Sendromun bilimsel olarak kanıtlanması ve şarkıcılara yaşattığı dönemsel zorluklar göz önüne alındığında, bu konunun hem pedagoglar hem de şarkıcılar tarafından göz ardı edilmemesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of premenstrual syndrome (PMS) on women are considered to be an important issue, and the literature reviewed in this study supports this situation. However, especially for female singers, the effect of premenstrual syndrome on vocal performance is highly important. This study explains how premenstrual hormonal fluctuations affect the lives and voices of female singers, both physically and emotionally. Swelling in the vocal cords, loss of agility and other symptoms have been documented by researchers with scientific methods. Findings from the cited studies have proven that premenstrual vocal syndrome (PMVS) symptoms are indeed experienced by singers who have problems during the premenstrual period. The objectivity of the negative changes that singers who experienced premenstrual vocal syndrome noticed in their voices was ensured by using video endoscopy and stroboscopy and it was confirmed that these complaints were not psychological. Considering the scientific proof of the syndrome and the periodic difficulties that are experinced by singers, it seems that this problem should not be ignored by both pedagogues and singers.