Madde kullanımı olan hükümlülerin saldırganlık düzeyleri ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Investigation of aggression levels and anger expression styles of prisoners with a history of substance use
  1. Tez No: 674308
  2. Yazar: FATMA DİLEK ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ANNETTE AKGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, madde kullanımı olan hükümlülerin saldırganlık düzeyleri ve öfke ifade tarzlarının incelenmesini araştıran kesitsel bir çalışmadır. Araştırma Aralık 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve İzmir 4 No'lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda adli suçtan dolayı bulunan, madde kullanım öyküsü olan 138 hükümlü ve madde kullanım öyküsü olmayan 117 hükümlü olmak üzere toplam 255 erkek hükümlü ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ve Buss Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) kullanılmıştır. Madde kullanımı olan hükümlüler ile madde kullanımı olmayan hükümlüler bazı sosyo-demografik değişkenlere göre incelendiğinde; yaş, medeni durum, gelir, aile içi şiddet görme durumu, psikolojik tedavi öyküsü ve kendine zarar verme davranışı gibi değişkenler kapsamında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır (p0.05). Yapılan analizlere bakıldığında, hükümlüler tarafından SÖÖTÖ ile BPSÖ'den alınan puanların orta seviyede olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional study investigating the aggression levels and anger expression styles of substance abuse convicts. This research was conducted between December 2019 and March 2020 in Menemen T-Type Closed Prison and Izmir No:4 T-Type Closed Prison. The relevant research included 138 convicts with a history of substance usage and 117 convicts without a history of substance usage. It was conducted with a total of 255 male convicts. Demographic Information Form, State Trait Anger Expression Inventory (STAXI) and Buss Perry Aggression Questionnaire (BPAQ) were used in this study. When the convicts with substance usage and those without substance usage were examined according to some socio-demographic variables, it was found that there was a statistically significant difference between the groups within the scope of variables such as age, marital status, income, domestic violence status, psychological treatment history and self-harming behavior (p 0.05). When the analyzes were examined, it was found that the scores obtained from STAXI and BPAQ by the convicts were at a medium level.