Hükümlülerde saldırganlığın duygusal farkındalık ve duygu düzenleme güçlüğü açısından incelenmesi
An investigation of aggression in convicts in terms of emotional awareness and emotion regulation difficulties
- Tez No: 879900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇETİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Saldırgan davranış, ilgili herkes üzerinde büyük psikososyal etkilere ve önemli bir ekonomik zarara neden olan çok yönlü bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde saldırganlık giderek artan bir problem haline gelmektedir. Duygusal farkındalık ve duygu düzenlemedeki güçlükler birçok ruhsal bozukluklar ile birlikte saldırganlık gibi problemli davranışlarla ilişkilendirilmektedir. Yabancı literatüre bakıldığında farkındalık ve duygu düzenlemedeki sorunların öfke, düşmanlık, şiddet içeren davranışlar ve farklı saldırganlık türleriyle ilişkili olduğu, farkındalık ve duygu düzenleme sorunlarına yönelik tedavilerin, suçlu popülasyonlarda önerildiği ve uygulandığı fakat ülkemizde bu konuda özellikle de hükümlüler üzerine yeterli çalışma olmadığı görülmüştür. Bu sebeple araştırmanın amacı, hükümlülerin duygularını fark etme ve düzenleme becerileriyle saldırganlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca hükümlülerin suç türü ve bazı sosyo-demografik değişkenler açısından duygu düzenleme ve duygusal farkındalık düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığının ve duygu düzenleme ile duygusal farkındalığın saldırganlık puanlarını etkileyip etkilemediğinin incelenmesi araştırmanın diğer amaçlarındandır. Araştırmaya 19-64 yaş aralığında 262 erkek hükümlü katılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form ve A Duygusal Öz Farkındalık Ölçeği kullanılkıştır. Araştırma kapsamında gruplar arası farkların hesaplanması amacıyla Kruskal Wallis-H testi ve Bağımsız Örneklem t-Testi kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkilerde Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırmada duygu düzenleme güçlüğü, duygusal farkındalık ve saldırganlık puanlarının bazı sosyo-demografik değişkenler (psikolojik tanı/tedavi alma, disiplin cezası alma, kendine zarar verme, madde kullanımı, suç türü gibi) açısından farklılaştığı gözlemlenmiştir. Hükümlülerin duygu düzenleme güçlüğü ve duygusal farkındalık puanları ile saldırganlık arasında anlamlı bir ilişki olduğu, duygu düzenlemedeki bazı güçlüklerin saldırganlık ve farklı boyutlarını; duygusal farkındalığın ise yalnızca düşmanlık puanlarını yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aggressive behavior is a multifaceted public health problem that causes major psychosocial impacts and significant economic harm on all involved. Aggression is becoming an increasing problem in our country. Difficulties in emotional awareness and emotion regulation are associated with many mental disorders and problematic behaviors such as aggression. When we look at the foreign literature, it has been seen that problems in awareness and emotion regulation are related to anger, hostility, violent behavior and different types of aggression, and treatments for awareness and emotion regulation problems are recommended and applied in criminal populations, but there are not enough studies on this subject in our country, especially on convicts. For this reason, the aim of the research is to examine the relationship between convicts' ability to recognize and regulate their emotions and aggression. In addition, other aims of the research are to examine whether the emotional regulation and emotional awareness levels of convicts differ in terms of crime type and some socio-demographic variables, and whether emotion regulation and emotional awareness affect their aggression scores. 262 male convicts between the ages of 19-64 participated in the study. In the study, a personal information form, the Buss-Perry Aggression Questionnaire, the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form, and the A Emotional Self-Awareness Scale were used. Within the scope of the research, Kruskal Wallis-H test and Independent Sample t-Test were used to calculate the differences between groups. The relationships between the scale scores were examined with Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis. In the study, it was observed that emotion regulation difficulties, emotional awareness and aggression scores differed in terms of some socio-demographic variables (such as receiving psychological diagnosis/treatment, receiving disciplinary punishment, self-harm, substance use, type of crime). There is a significant relationship between the convicts' difficulty in emotion regulation and emotional awareness scores and aggression, aggression and different dimensions of some difficulties in emotional regulation; It was found that emotional awareness only predicted hostility scores.