İnternette oyun oynama bozukluğunun serum oksitosin düzeyleri ve mizaç karakter özellikleri ile ilişkisi
The relationship of internet gaming disorder with serum oxytosin levels and temperature character characteristics
- Tez No: 674335
- Danışmanlar: PROF. DR. ARTUNER DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: İnternette Oyun Oynama Bozukluğunu (İOOB) daha önce madde kullanım bozukluklarında da çalışılmış olan serum oksitosin düzeyinin ve mizaç karakter özellikleriyle ilişkisinin araştırılması çalışmamızın amacını oluşturmuştur. Yöntem: MCBÜ sağlık kampüsü öğrenci ve araştırma görevlilerinden DSM-5 de önerilen İOOB tanı kriterlerini karşılayan 36 internette oyun bağımlılığı olan hasta araştırma grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu ise aynı evren içinden 44 sağlıklı gönüllüden oluşturulmuştur. Her iki grup için Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu, Mizaç ve Karakter Envanteri ve Gözlerden Zihin Okuma Testi yapılmıştır. Plazma oksitosin düzeyleri için sabah 08:00 ile 09:00 arasında aç karna 10 cc standart vakumlu tüpe kan alınmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bulgular: İnternette Oyun Oynama Bozukluğu(İOOB) olan grubun plazma oksitosin düzeyi kontrol grubundan daha düşük saptanmıştır (p=0,048 ). İOOB olan grupta kontrol grubuyla karşılaştırıldığında yenilik arayışı NS2 (dürtüsellik) alt ölçeği; C1 (sosyal onaylama) alt ölçeği istatistiksel yönden anlamlılık bulunmaktadır. İnternet Oyun Oynama Bozukluğu (Uyarlanmış) Ölçeği puanı ile NS2 (dürtüsellik) ve NS-toplam arasında düşük düzeyde pozitif korelasyon; P (sebat etme); S1 (sorumluluk alma); S2(amaçlılık); S5(uyumlu ikincil huylar) ; SToplam ve C1(sosyal kabullenme) arasında düşük düzeyde negatif korelasyon saptanmıştır. İOOB olanlarda plazma oksitosin düzeyi ile NS2 (dürtüsellik) alt ölçeği arasında düşük derecede negatif yönde ilişki saptanmıştır( p=0,038). Plazma oksitosin düzeyleri ile gözler testi doğru sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmıştır (p=0,036). Sonuç: Araştırmamızın bulguları değerlendirildiğinde oyun bağımlılığı olan bireylerde oksitosin düzeyi düşük saptanmıştır. Mizaç ve karakter özelliklerinden yenilik arayışı NS2 (dürtüsellik) alt ölçeği; C1 (sosyal onaylama) alt ölçeği ile İOOB olan kişiler arasında istatistiksel yönden anlamlı fark bulunmaktadır. İOOB'nin nörokimyasal süreçte değişkenlik yapabileceği ya da belli nörokimyasal yatkınlıklarla ilişkili olabileceğini ve gerekli önlem ve tedavi planları gerektiği sonucunu çıkarmaktadır.Ayrıca mizaç ve karakter özellikleri de İOOB'da koruma ve tedavi yaklaşımları için de ayrı önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study was to investigate the relationship between Internet Gaming Disorder (IGD), serum oxytocin level, which has also been studied in substance use disorders, and temperament character traits. Method: The research group consisted of 36 patients with internet gaming addiction who met the DSM-5 diagnostic criteria from MCBÜ health campus students and research assistants. The control group consisted of 44 healthy volunteers from the same population. Sociodemographic and Clinical Information Form, Temperament and Character Inventory, and Mind Reading Test were conducted for both groups. For plasma oxytocin levels, blood was drawn into a 10 cc standard vacuum tube between 08:00 and 09:00 in the morning on an empty stomach. The obtained data were transferred to the computer environment and statistical analyzes were made. Results: The plasma oxytocin level of the group with Internet Gaming Disorder (IGD) was found to be lower than the control group (p=0.048 ). Compared to the control group, the NS2 (impulsivity) subscale of novelty seeking was found in the group with IGD; The C1 (social approval) subscale was statistically significant. Low level of positive correlation between Internet Gaming Disorder (Adapted) Scale score and NS2 (impulsivity) and NS-total; P (perseverance); S1 (taking responsibility); S2(purposefulness); S5(compatible secondary traits) ; A low level of negative correlation was found between STotal and C1 (social acceptance). A low degree of negative correlation was found between plasma oxytocin level and NS2 (impulsivity) subscale in those with IGD (p=0.038). A statistically significant difference was found between plasma oxytocin levels and the correct number of eyes test (p=0.036). Conclusion: When the findings of our study were evaluated, oxytocin levels were found to be low in individuals with game addiction. Novelty seeking from temperament and character traits NS2 (impulsivity) subscale; There is a statistically significant difference between the C1 (social approval) subscale and people with IGD. It concludes that IGD may vary in the neurochemical process or may be associated with certain neurochemical predispositions and that necessary precautions and treatment plans are required. In addition, temperament and character traits are also important for prevention and treatment approaches in IGD.