Total tiroidektomi yapılan hastalarda postoperatif hipokalsemi ve profilaktif hormon tedavisinin hipokalsemi görülme sıklığına etkisi
The effect of postoperative hypocalcemia and profilactive hormone treatment on the frequency of hypocalcemia in patients undertaking total thyroidectomy
- Tez No: 674341
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Tiroid bezine bağlı hastalıklar genel cerrahi pratiğinde sıklıkla karşımıza çıkan ve endokrin cerrahisinde önemli yer tutan klinik durumların başında gelir. Bu amaçla yapılan tiroidektomi, genel cerrahi kliniklerinin sıklıkla uyguladıkları ameliyatların arasında yer almakladır. Günümüzde cerrahi imkanların gelişmesi ile tiroid cerrahisinde mortalite sıfıra yaklaşmıştır. Çalışmamızın ana konusu olan hipokalsemi; asemptomatik de olsa tiroid operasyonlarından sonra sık görülen bir komplikasyondur. Çoğunlukla postoperatif ilk günlerde görülür. Bu hastaların bir kısmında, kalsiyum ve/veya hormon replasman tedavisi gerekir. Çalışmamızda, kliniğimizde yapılan total tiroidektomi ameliyatlarından sonra tespit edilen hipokalsemi insidansının geriye dönük olarak taranması ile hipokalseminin kalıcı olma oranını ve ilaç replasmanının klinik faydasını değerlendirdik. Amaç: Total tiroidektomi veya tamamlayıcı tiroidektomi yapılan hastaların rutin klinik takiplerinde hipokalsemi gelişimini, profilaktif hormon replasman kullanımının uzun dönem sonuçlara yansımasını retrospektif olarak tarayarak karşılaştırmayı, profilaktif ajanların faydasını ve gerekliliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesinde 2016-2020 arasında total tiroidektomi yapılan 371 hastanın preoperatif, postoperatif ve taburculuk sonrası poliklinik kontrollerindeki laboratuar değerlerinin, patoloji raporlarının hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden retrospektif olarak taranarak istatistiki olarak değerlendirilmesine dayanmaktadır. Bulgular: Merkezimizde opere edilen 371 hastanın istatistiki değerlendirilmesinde total tiroidektominin, postoperatif 1. gün önemli sayıda hastada (195, %52) hipokalsemi (Ca
Özet (Çeviri)
Introduction: Diseases related to the thyroid gland are the leading clinical conditions that are frequently encountered in general surgery practice and have an important place in endocrine surgery. Thyroidectomy performed for this purpose is among the operations frequently performed by general surgery clinics. Today, with the development of surgical possibilities, mortality in thyroid surgery has approached zero. Hypocalcemia, the main subject of our study; Although asymptomatic, it is a common complication after thyroid operations. It is mostly seen in the first postoperative days. Some of these patients require calcium and/or hormone replacement therapy. In our study, we evaluated the persistence rate of hypocalcemia and the clinical benefit of drug replacement by retrospectively screening the incidence of hypocalcemia detected after total thyroidectomy operations performed in our clinic. Objective: We aimed to retrospectively compare the development of hypocalcemia in the routine clinical follow-up of patients who underwent total thyroidectomy or completion thyroidectomy, the reflection of prophylactic hormone replacement use on long-term results, and evaluate the benefit and necessity of prophylactic agents. Materials and Methods: It is based on the statistical evaluation of the laboratory values and pathology reports of 371 patients who underwent total thyroidectomy between 2016-2020 at Ondokuz Mayıs University (OMU) Faculty of Medicine in the preoperative, postoperative and post-discharge outpatient clinic controls by retrospectively scanning through the hospital Information Management System. Results: In the statistical evaluation of 371 patients who were operated on in our center, it was observed that total thyroidectomy caused hypocalcemia (Ca