Siyahi kahramanın yolculuğunda beyaz ırkın rolü
The role of the whites in the black hero's journey
  1. Tez No: 674360
  2. Yazar: SELİM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ŞEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nde derin bir geçmişe sahip olan siyahilere yönelik ötekileştirme ve ayrımcılık Hollywood filmlerinin de konusu haline gelmiştir. ABD politik ve sosyal hayatında siyahilere yönelik ötekileştirme ve ayrımcılık, sinemaya yansırken, ayrımcılıkla mücadele eden siyahinin, giriştiği bu mücadeleyi çoğunlukla beyaz bir kurtarıcı yardımı ile kazandığı görülmektedir. Filmin kahramanı yolculuğunu tamamlarken bu yolculuğun başarı ile sonuçlanmasını sağlayan beyaz bir kurtaracıdır. Bu çalışmada“Kahramanın Sonsuz Yolculuğu”yöntemi ile, 2000'li yıllardan sonra çekilen, siyahilere yönelik ötekileştime ve ayrımcılığı konu alan Akademi ödüllü The Help (2012, Taylor), 12 Yıllık Esaret (Mcqueen, 2014), Fences (Washington, 2016) ve Green Book (Farelly, 2018) filmleri üzerinden siyahi kahramanların dönüşümünde beyaz kurtarıcının rolü incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Othering and discrimination against blacks, who have a deep history in the United States, have also become the subject of Hollywood movies. While marginalization and discrimination against blacks in the US political and social life is reflected in the cinema, it is seen that black people who struggle with discrimination mostly win this struggle with the help of a white savior. The protagonist of the movie is a white savior who completes his journey and ensures that this journey ends in success. In this work, the method of which is the“Hero's Journey”model created by Joseph Campbell, the Black-based Academy Award winner The Help (2012, Taylor), 12 Years of Slavery (Mcqueen, 2014), Fences (Washington, 2016). ) and Green Book (Farelly, 2018), examining the role of the white savior in the transformation of black heroes.