Bu bir kapı değildir: Kahramanın yolculuğunda eşik ve temsili
This is not a door: The threshold and its representation in the hero's journey
- Tez No: 804110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Fiziksel bir erişim ya da geçiş noktası olarak kapının yalnızca bir kapıdan öte her zaman bir eşik durumuna, arada kalmışlığa, fiziksel ve psikolojik bir limbo durumuna işaret ettiği gerçeği çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Genel anlamda evrenin varoluşundan insanın var oluşuna kadar her şey, iki şey arasında gitmeyi, gelmeyi, geri dönmeyi gerektirmektedir. Pozitif ve negatif arasındaki nötr gibi, siyah ve beyaz arasındaki gri gibi her zaman arada kalmış bir“eşik”vardır; yolculuğun bekleme alanlarıdır. Bu tezde önce neden kapının yalnızca bir kapı olmadığını onun sembolik anlamları üzerinden tartışılacaktır. Mikro düzeyde hayatın eşik durumları arası kutsal geçişler olan ritüellere değinilecek, inanç sistemlerinde eşik ve kapının görünümlerini ve anlamlarını konu edinilecektir. Sanatın insanın bir dışavurumu olduğu fikrini göz önünde bulundurularak, insanın kendi varlığının bir yansıması olarak yarattığı anlatı yapılarındaki eşik kavramlarının üzerinde durulacak ve insanın dünya üzerindeki fiziksel konumu ve bunun psikolojik tezahürleri eşik mekanları üzerinden ele alınacaktır. Eşiklerin sinemadaki tasvirine ve bunların insan deneyimiyle bağlantısına ışık tutmanın amaçlandığı son bölümde; psikolojik ve fiziksel eşiklerin çeşitli anlamları, insan varlığının karmaşık doğası ve bunun beyaz perdedeki görünümleri üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The starting point of the study is the fact that the door, as a physical access or transition point, always points to a threshold situation, a state of being in between, a physical and psychological limbo, rather than just a door. In general, everything from the existence of the universe to the existence of human beings requires going between two things, coming and going back. Like the neutral between positive and negative, like gray between black and white, there is always a“threshold”in between; are the waiting areas of the journey. In this thesis, firstly, why the door is not just a door will be discussed over its symbolic meanings. The rituals, which are the sacred transitions between the threshold states of life at the micro level, will be mentioned, and the views and meanings of the threshold and door in belief systems will be discussed. Considering the idea that art is an expression of human beings, the concepts of threshold in the narrative structures created by human beings as a reflection of their own existence will be emphasized and the physical position of man in the world and its psychological manifestations will be discussed through threshold spaces. In the last section, which aims to shed light on the depiction of thresholds in cinema and their connection with human experience; The various meanings of psychological and physical thresholds, the complex nature of human existence and its appearance on the screen will be discussed.