Metal ve yarıiletken numunelerin AEX; XPS ve SEM ile incelenmesi
AEX, XPS and SEM studies of metal and semiconductor samples
- Tez No: 67437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. CELALETTİN BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yarıiletkenler, elektronik sanayinde, güneş pilleri ve dedektör yapımında ve benzeri birçok alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemelerin araştırılması için yarıiletken ince filmlerin üretiminde kullanılan teknikler, Vakum buharlaştırma, Spray Pyrolysis, Kimyasal buhar biriktirme, ve sputtering yöntemleri sayılabilir. Bu çalışmada, bu yöntemlerden en ucuz ve pratik olan Spray pyrolysis yöntemi ile elde edilen Cdo.8Zno.2S ve Cdı.xInxS filmlerinin özellikleri yüzey analiz teknikleriyle incelendi. Spray pyrolysis yöntemi ile elde edilen bir Cd0.sZn0.2S yarıiletken filmi, 350 °C de tutulan pyrex cam üzerine oluşturuldu. Bu filmin kimyasal analizi AES (Auger Electron Spectroscopy) ile incelendi. Numunenin derinlik profili ise XPS (X-Ray Photoelectron Spectroscopy) ile elde edildi. Numune yüzeyinin görüntüleri XP ve SEM (Scanning Electron Microscopy) kullanılarak elde edildi. Farklı indiyum konsantrasyonlarında ve 310 °C taban sıcaklığında, spray pyrolysis yöntemi ile oluşturulan Cdi-xInxS (0
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Semiconductors have been used widely in electronics industry and the production of the solar cells and the dedector and similar areas. In order to investigate those materials, techniques to produce semiconductor thin films are vacuum evaporation, spray pyrolysis, chemical vapour deposition and sputtering methods. In that study, the properties of Cd0.gZn0.2S and Cdi.xInxS films which were produced by spray pyrolysis method, cheapest and practical one of those methods, were investigated by using surface analysis techniques. Cdo.8Zno.2S thin film was grown by Spray Pyrolysis method onto pyrex slide at substrate temperature of 350 °C. The chemical analysis of that film was obtained by AES (Auger Electron Spectroscopy). XPS (X-Ray Photoelectron Spectroscopy) was used to obtain the depth profiling of that sample. Surface topographic images were provided by XP and SEM (Scanning Electron Spectroscopy). Semiconductor thin films of Cdi-xInxS (0