Bazı yarı iletkenlerin AC iletkenliği
  1. Tez No: 67438
  2. Yazar: MÜJDAT ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı yarıiletkenlerin ac ve de elektriksel özellikleri ele alınmıştır. Yarıiletkenlerde elektriksel iletim meydana gelirken, sadece valans ve iletim bantları iletime katkıda bulunmazlar. Bunların yanında yasak enerji aralığında yer alan ve bir takım kusurlardan kaynaklanan lokalize ve genişletilmiş durumlar da iletime katkıda bulunurlar. Yarıiletkenlerin ac ve de elektriksel iletimlerine üç farklı geçiş mekanizması katkıda bulunur. Bunlar, genişletilmiş durumlardaki iletim, bant kenarlarındaki lokalize durumlar arasındaki iletim ve Fermi enerji seviyesindeki lokalize durumlar arasındaki iletimdir. Bu geçiş mekanizmalarında tünelleme ve hopping modelleri ele alınmıştır. Genelde ac iletkenliğin frekansa bağımlılığı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the ac and dc electrical properties of the semiconductors have been investigated. The contributions to the electrical conductions in the semiconductors are not only from the conduction and valence bands, but also arise from the localized and extended states in the forbidden gap. The ac conduction mechanisms were observed to take place in three different ways. These are; the conduction in the extended states, the conduction by means of the localized states near the band edges and the localized states about the Fermi level. These mechanisms have been considered in terms of the tunnelling and hopping models. Generally, the dependence of the ac conductivities on the frequency varied as oo3, where s lies between 0.6 and 1.