Ayçiçek pres küspesinin sürükleyici akım reaktöründe flash oirolizi
- Tez No: 67443
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YORGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Fosil yakıtların gelecekte tükenecek olması ve çevreyi kirleten atıklar bırakması, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını gündeme getirmiştir. Bu enerji kaynaklarından bir kısmı yaygın olmamakla beraber günümüzde kullanılmaktadır. Ancak bunların kullanılması, varolan teknolojilerin geliştirilmesini yada yeni teknolojilerin bulunmasını gerekmektirmektedir. Çevreyi kirletmeyen yenilenebilir enerji kaynaklan arasında, özellikle gelişmekte olan ülkeler için uygulama alanı en geniş olanı belki de biyokütledir. Enerji depolanmasında karşılaşılan problemler gözönüne alındığında biyokütle çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Biyokütlenin cinsine, şekline ve yapısına bağlı olmaksızın, termal dönüşüm prosesleriyle, özellikle yüksek verimde sıvı ürün elde edilmesine olanak sağlayan piroliz yöntemiyle elde edilen sıvı ürün, iyileştirme işlemleri sonunda, kalorifik değeri yüksek, kolay depolanabilir ve taşınabilir özellikleriyle, petrol türevi sıvı yakıtlar için bir alternatif oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada, alternatif enerji kaynağı olarak incelenen, ayçiçek yağ endüstrisi yan ürünü pres küspesinin sentetik yakıt üretimi amacıyla değişik piroliz koşullarında flash pirolizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen sıvı ürünün (katran) İR spektrumu alınmış, element analizi gerçekleştirilmiş, kalorifik değeri belirlenmiştir. Ayrıca katran sütun kromatografisinde üç farklı fraksiyona ayrılmış, fraksiyonların gaz kromatografisi ve İR spektrumları alınmış, elementel analizleri gerçekleştirilerek molar gösterimleri ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER Enerji, Flash piroliz, Biyokütle, Ayçiçek Pres Küspesi, Sentetik yakıtlar
Özet (Çeviri)
SUMMARY In future exhaustion of fossil fuels and causing environmantal pollution make the investigation of new and renewable energy resources important. Although it is not comman, some of these energy resources are being used today. Their utolization requires the develop new technologies or to improve the existing ones. Among the non-polluted renewable energy resources, the biomass is probably the most common in particularly devolopping countries. It has a great advantage to solve problems encountered in the deposition of energy. Regardless of its type, form and construction, the biomass can be easly converted into the liguid products by using the methods of the pyrolysis. After improvisation processes these liguid products will possess the high calorific value and be easyly deposited and transported. In this respect they can be taken as an alternative fuels to the derivetives of the petroleum. In this study, under various pyrolysis conditions, the production of artificial fuels was aimed using the press cake as a by product of the sunflower oil factories. For this aim, the methot of flash pyrolysis was chosen. The IR spectrums and elemental analysis of the liquids produced in this study were obtained. Its calorific value was also determined. Additionaly, the product seperated into three fractions in an column cromatogramphy. Taken IR spectrums and gaz cromatograms of these fractions their elemental analysis and molar demostrations were also obtained. KEY WORDS Energy Flash Pyrolysis Biomass Sunflower Press Cake Synthetic Fuels