Bazı benzimidazol türevlerinin tautomerik dengelerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the tautomeric equilibria of some derivatives benzimidazol
  1. Tez No: 67442
  2. Yazar: KEMAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL AÇIKKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı benzimidazol türevlerinin fizikokimyasal özellikleri semiempirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürde bulunabilen deneysel verilerle olası paralellik araştırılmıştır. Semiempirik hesaplamalarla bulunan ve optimize edilen moleküllerin toplam enerji değerleri, deneysel verilerle karşılaştırmada, moleküllerin kararlılıklarının saptanmasında, tautomerik dengelerin incelenmesinde kullanılmıştır. Oluşum ışılan, protonlarıma enerjileri hesaplamaları ve deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri ile olan paralellik araştırılmasında kullanılmış ve aralarında bir korelasyon bulunmuştur. Teorik olarak hesaplanan yük yoğunlukları proton almada kullanılmış ve deneysel bulgularla paralellik olduğu gösterilmiştir. Benzimidazol türevlerinin tautomerik dengeleri hesaplanan toplam enerjiler kullanılarak incelenmiş ve dengenin molekül üzerindeki sübstitüentlere göre iki yöne de kaydığı saptanmıştır. Teorik olarak hesaplanan enerji değerleri kullanılarak sübstitüent etkileri incelenerek literatür değerleriyle uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work physicochomicial properties of some benzymidazol derivatives were computed by using semi-empirical methods and the obtained results were evaluated by searching correlation with the experimentally obtained properties. The computed and optimized total energy values of the studied molecules were used to determine the stabilities of the compounds. A good correlation was observed. The computed heats of formation were used to calculate protonation energies and a possible correlation between those energies and experimentally obtained acidity constants were searched. The computed charge densities were used to determine the protonation of the studied compounds. An acceptable parallelism between experimental results and theoretical results were found. The tautomeric equuibrium of benzymidazol were investigated by using the computed total energies of the studied compounds. It was found that the equuibrium shifts to both sides depending on the substituents on the molecules. The effects of substituents were searched by using the theoretically computed energy values and its accordance to the literature values were discussed.