The impact of inductive and deductive instruction on turkish efl learners' pragmatic competence: A study on refusals
Tümevarım ve tümdengelim eğitim metotlarının ingilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin edimsel yeti gelişimine etkisi: Reddetme söz eylemi üzerine bir çalışma
- Tez No: 1010561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin reddetme sözeylemi üretmelerine ilişkin edimbilimsel yeterliliklerini geliştirmede tümevarım ve tümdengelim öğretim yöntemlerinin etkinliğini araştırmaktır. Çalışma, İstanbul ilinde bulunan bir vakıf üniversitesindeki 63 adet B1 düzeyindeki hazırlık sınıfı öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir ve nicel veri analizi yöntemini içermektedir. Verilerin toplanmasında ön test-son test tasarımı benimsenmiştir. Veri toplama aracı olarak Yazılı Söylem Tamamlama Testi kullanılmış ve iki deney ve bir kontrol grubuna uygulanmıştır. Veriler tek yönlü ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, tümdengelimli öğretimin, katılımcıların reddetme sözeylemi kullanımlarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışma, son testte tümdengelim grubu tümevarım ve kontrol gruplarından daha iyi bir performans gösterdiğinden, hedef söz eylemiyle ilgili meta-edimbilimsel eğitim almanın öğrencilerin edimsel yeterliliği üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırmanın bulguları, çeşitli bağlamlarda uygun reddetme sözeylemini kullanmada edimsel yetkinliği geliştirmek için İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenildiği Türk öğrenim ortamında tümdengelimli edimbilim öğretiminin uygulanmasını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research study is to explore the efficacy of inductive and deductive instructional methods in improving Turkish EFL learners' pragmatic competence regarding their production of the refusal speech act. For this purpose, the study was conducted with 63 B1-level students at a preparatory school at a foundation university in İstanbul. The study entails a quantitative data analysis method. The pre-test-post-test design was adopted to collect data. As a data collecting instrument, a Written Discourse Completion Task (WDCT) was employed to two experimental and control groups before and after the treatment phase. Next, a one-way ANOVA was utilized for the data analysis procedure. The DCT findings reveal that deductive instruction significantly affects the participants' use of refusal speech acts. This study discovered that explicit pragmatics-based instruction on refusals influences Turkish EFL students' use of the target speech act. In other words, receiving metapragmatic instruction on the refusal speech act may have a positive influence on the Turkish EFL learners' pragmatic competence since the deductive group outperformed the inductive and the control groups in the post-test. As a result, the outcomes of this investigation promote the implementation of deductive pragmatic instruction in the Turkish EFL learning environment to enhance pragmatic competence in performing proper refusal speech acts in various contexts.