Monosit kemoatraktan protein-1'in malign plevral efüzyon gelişimindeki rolü
The role of monocyte chemoattractant protein-1 in the development of malignant pleural effusion
- Tez No: 674434
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Plevral efüzyonların (PE) en sık nedenlerinden biri olan malign plevral efüzyonun (MPE) oluşum mekanizması net olarak bilinmemektedir ve primer olarak sıvı oluşumunun önlenmesine yönelik tanımlanmış tedavi yöntemi yoktur. Mevcut tedavi yaklaşımları, plevral boşlukta biriken sıvının drenajı veya iki plevra yaprağının plörodez işlemi ile yapıştırılarak sıvı toplanmasının önlenmesi şeklindedir. Bu çalışmada MPE'de sıvı oluşumunda rol aldığını düşünülen ve tedavide hedef olabilecek bir molekül olan monosit kemoatraktan protein (MCP-1)'in rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Prospektif olarak yürütülen çalışmaya, 30.06.2019-30.01.2021 tarihleri arasında PE'si olup tanı ve/veya tedavi amaçlı PE örneği alınan 100 hasta dahil edildi. Hastalar MPE (n=56), benign eksuda (n=27) ve transuda (n=17) grubu olmak üzere 3 grupta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The mechanism of formation of malignant pleural effusion (MPE), which is one of the most common causes of pleural effusions (PE), is not clearly known and there is no defined treatment method primarily aimed at preventing fluid formation. Current treatment approaches are the drainage of the fluid accumulated in the pleural cavity or the prevention of fluid accumulation by adhering two pleural leaves with pleurodesis. In this study, we aimed to investigate the role of MCP-1, a molecule that is thought to play a role in the development of MPE and which can be targeted for the treatment of MPE. One hundred patients who had PE and underwent diagnostic and/ or therapeutic thoracentesis were included in this prospective study which is conducted between the dates 30.06.2019-30.01.2021. The patients were evaluated in 3 groups as MPE (n = 56), benign exudate (n = 27) and transudate (n = 17) groups. The median values of MCP-1 levels were determined as 1303 pg/ml in Group 1 patients, 926 pg/ml in Group 2 and 211 pg/ml in Group 3.