Ortopedik kemik delme işlemlerinde vakum yoluyla kemik talaşı toplama sisteminin tasarımı ve prototip imalatı
- Tez No: 708191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu proje çalışmasında, ortopedik cerrahide kemik delme işlemleri sırasında oluşan kemik talaşlarını toplayan yeni bir vakum sistemi geliştirilecektir. Böylelikle ısının büyük bir miktarını üzerinde tutan bu kemik talaşları bir an önce delme bölgesinden uzaklaştırılarak kemik ve çevre dokularında oluşacak nekroz önlenmiş olacağı gibi bu kemik talaşları kemik yapımı ya da başka amaçlarla kullanılabilecektir. Özellikle yaşlı hastalarda osteoporozdan dolayı kemik mineral yoğunluğunun azaldığı görülmekte ve bu tip hastaların kırık stabilizesinde kendi kemik talaşları cerrahlar tarafından kırık bölgesine uygulanabilecek ve kırık kaynama süreci hızlandırılmış olacaktır. Ayrıca, kemik delme işlemi parametrelerinin sıcaklık artışına ve delme sürecine etkisi de deneysel tasarım metodu kullanılarak optimize edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this project, a new vacuum system will be developed which collects bone chips formed during bone drilling operations in orthopedic surgery. In this way, these bone chips which hold a large amount of heat will be removed from the puncture area as soon as possible and necrosis in the bone and surrounding tissues will be prevented, and these bone chips may be used for bone making or other purposes. It is observed that bone mineral density decreases due to osteoporosis especially in elderly patients and their bone shavings can be applied to the fracture site by fracture stabilization and fracture union process will be accelerated in fracture stabilization of such patients. In addition, the effect of bone drilling parameters on temperature rise and drilling process will be optimized by using experimental design method.