A comparative study on historiographic metafiction in Michael Ondaatje's Running in the Family, and Jeanette Winterson's The Passion
Michael Ondaatje'nin 'Aile İçinde Olanlar' ile Jeanette Winterson'ın 'Tutku' adlı romanlarının 'tarihsel üst kurmaca' teorisi açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 674444
  2. Yazar: ABDULLAH EMİN YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez Michael Ondaatje ve Jeanette Winterson'a ait olan romanlarda tarihsel üstkurmacanın kullanımını ayrıntılı ele almaktadır. Bu teori, tarihçinin rolünü ve tarihi nasıl oluşturduğunu sorgulamaktadır. Tarihsel üstkurmaca, tarihin aynen edebiyatta olduğu gibi, bir insan kurgusu olduğunu ve kendisini yazarın öznelliğinden yada ideolojilerinden ayrı tutamayacağına dikkat çekmektedir. Bu çalışma postmodern düşünürlerin tarih yazımı konusundaki savlarıyla birlikte, Linda Hutcheon' ın düşünceleri doğrultusunda seçili romanların ayrıntılı çalışılmasını temel almıştır. Her iki romanda alternatif tarihlerin ve metinlerarasılığının varlığına işaret ederek, mutlak doğruya ulaşmanın imkansız olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to scrutinize the use of historiographic metafiction in Michael Ondaatje and Jeanette Winterson's novels. The theory questions the role of a historiographer, and how history is generated. Historiographic metafiction draws attention to the fact that history like literature, is a human construct, and it cannot exclude itself from the subjective or ideological manners of a historiographer. Along with the related notions of postmodern scholars, this study is based on a close reading of the novels in the sense of Linda Hutcheon's ideas upon postmodern historiography. The selected novels point out to the existence of alternative histories and intertextuality that all signify the impossibility of reaching absolute truth.