Item alignment with course objectives and item quality in an English language preparatory school
İngilizce hazırlık okulunda madde-öğrenme hedefleri uyumu ve madde kalitesi
  1. Tez No: 674454
  2. Yazar: BERKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, özel bir üniversite hazırlık okulunda kullanılan sınav maddeleri ve öğrenme hedefleri arasındaki uyum ve değerlendirme maddelerinin parametreleri analiz edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, ara sınav ve vizelerde kullanılan tüm maddeler, öğrenme hedefleri ile uyum konusunda incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında dinleme, dil bilgisi, konuşma ve okuma becerileri için ayrı ayrı madde-öğrenme hedefi uyum analizi yapılmıştır. İkinci aşamada ise tüm maddelerin madde zorluk ve ayırt edicilik parametreleri hesaplanmıştır. Bu uyum analizine bağlı olarak, genel olarak bakıldığında madde-öğrenme hedefi uyumunun oldukça iyi olduğu, fakat az sayıda maddenin öğrenme hedefleri ile uyuşmadığı ve bazı öğrenme hedeflerinin de diğer hedeflere göre çok daha fazla ölçüldüğü sonucuna varılmıştır. Ayrıca, madde zorluk ve ayırt edicilik parametreleri göz önünde bulundurulduğunda bazı maddelerin gözden geçirilmesi gerektiği görülmüştür. Çalışmanın sonunda ise, bulgular tartışılmış ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the alignment of test items and learning objectives and parameters of assessment items at a private university English language preparatory school were analyzed. For this purpose, all items in quizzes and midterms were examined in terms of their match with learning objectives. In the first stage of the study, item-objective alignment analyses were conducted separately for listening, grammar, speaking and reading domains. In the second stage, item difficulty and discrimination parameters of all items were calculated. Based on these alignment analyses, it was concluded that overall alignment seems quite good; however, few items did not match any objectives and some objectives were tested a lot more than others. Furthermore, there are some items that need revision according to item difficulty and discrimination parameters. At the end of the study, findings were discussed and several suggestions were provided.