Kamu yayıncılığında şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasında finansal raporlar ile uygulanan muhasebe politikalarının çeşitli ülke ve Türkiye uygulamalarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of various countries and Turkey practices of financial reports and accounting policies applied in public broadcasting in ensuring transparency and accountability
  1. Tez No: 674457
  2. Yazar: UĞUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kamu yayıncılığı kuruluşları ülkelerin önemli eğitim, eğlence ve bilgi alma kaynaklarıdır. Hem toplumsal hem de ekonomik açıdan önemli bir yere sahip kamu yayın kuruluşlarının muhasebe uygulamalarını ele alan çalışmaların eksikliği fark edilmektedir. Kamu yayın kuruluşlarının şeffaflık, hesap verebilirlik düzeyleri ve muhasebe politikalarını inceleyen bir çalışma yapmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada kamu kuruluşlarının nasıl bir raporlama yapmaları gerektiğini belirlemek amacıyla şeffaflık ve hesap verebilirlik normları içerik analizi yöntemi ile incelenerek Likert tipi KİT'ler için Açıklık Ölçeği oluşturulmuştur. Ölçekte OECD Kamu İktisadi Teşebbüsleri Kurumsal Yönetim Kılavuzu ile Uluslararası Finansal Raporlama Standartları temel alınmıştır. Araştırma örüntüsü olarak durum çalışması seçilmiştir. BBC, ABC ve TRT'nin şeffaflık ve hesap verebilirlik düzeyleri faaliyet raporlarının KİT'ler için Açıklık Ölçeğinden aldıkları puanlar ile değerlendirilmiştir. Çalışmada veri olarak kuruluşların 2015 ila 2019 yılları arasında yayınladıkları faaliyet raporları kullanılmıştır. Kamu yayıncılığı temsilcisi olarak seçilen üç kurumun muhasebe politikaları içerik analizi ile karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. KİT'ler için Açıklık Ölçeğiyle yapılan değerlendirme sonucunda şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından BBC genel olarak en başarılı örnek olmuştur. Öte yandan ABC Avustralya'da uygulamaya konulan kurumsal yönetim anlayışı sonucu kimi ölçütlerde en başarılı örnek olmuştur. TRT'nin ise şeffaflık ve hesap verebilirlik kapsamında gelişim göstermesi gereken birçok nokta tespit edilmiştir. Muhasebe politikaları incelemesi sektördeki uygulamaların benzerlikleri ve farklılıklarıyla daha fazla araştırmayı hak ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Public broadcasting organizations are important sources of education, entertainment, and information of countries. The lack of studies dealing with the accounting practices of public broadcasting organizations, which have an important place both socially and economically, is noticed. It is aimed to conduct a study examining the transparency, accountability levels and accounting policies of public broadcasting organizations. In this study, to determine how public institutions should report, transparency and accountability norms were examined by content analysis method and a Likert-type Openness Scale for SOEs was created. The scale is based on the OECD Corporate Governance Guide for State Owned Enterprises and International Financial Reporting Standards. The case study was chosen as the research pattern. The transparency and accountability levels of the BBC, ABC and TRT were evaluated by the scores of their annual reports from the Openness Scale for SOEs. In the study, the annual reports published by the organizations between 2015 and 2019 were used as data. The accounting policies of the three institutions selected as public broadcasting representatives were analysed comparatively with content analysis. As a result of the evaluation made with the Openness Scale for SOEs, the BBC has been the most successful example in terms of transparency and accountability. On the other hand, as a result of the corporate governance approach implemented in Australia, ABC has been the most successful example in some criteria. On the other hand, within the scope of transparency and accountability many points that TRT needs to improve have been identified. Review of accounting policies shows that industry practices deserve further investigation, with their similarities and differences.