Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin aritmetik ve geometri sembollerine yükledikleri anlamların incelenmesi
An investigation of the meanings that 8th grade students attached to aritmetic and geometry symbols
  1. Tez No: 674458
  2. Yazar: BÜŞRA NUR SAYMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışması kapsamında ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin aritmetik ve geometri sembollerine yüklemiş oldukları anlamların, sembollere dair yaptıkları yorumlamaların ortaya konması amaçlanmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı bu çalışma betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa ili Karaköprü ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 120 ortaokul 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı ve uzman tarafından oluşturulan aritmetik ve geometri sembollerini içeren açık uçlu basılı bir form kullanılmıştır. Verilerin analizi, nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi ile yapılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulgular aritmetik ve geometri sembolleri olmak üzere 2 ana başlık altında toplanmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde öğrencilerin sembollere ilişkin farklı, eksik ve yanlış anlamlandırmaları olduğu görülmüştür. Ayrıca geometri sembolleri için yapılan yorumlamaların aritmetik sembollere göre daha az olduğu da tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçların semboller üzerine yapılacak çalışmalara ve matematik eğitimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interpretations of middle school 8th grade students about the meanings and symbols they attributed to arithmetic and geometry symbols were examined. This research is a descriptive research using scanning mode. The study group of the study is 120 secondary school 8th grade students studying in a public school in Karaköprü district of Şanlıurfa province. An open-ended web form containing arithmetic and geometry symbols given by the researcher and the expert was used as the data collection tool. The analysis of the data was done by content analysis, one of the qualitative analysis methods. The findings obtained from the analysis of the data were grouped under two main headings: arithmetic and geometry. Looking at the findings, different, incomplete and misinterpretations of different symbols were observed. In addition, it has been determined that the interpretations made for geometry poetry are less than arithmetic symbols. It is thought that the results obtained from the research will contribute to the studies on symbols and mathematics education.