Eğitsel robot setleri ile gerçekleştirilen STEM etkinliklerinin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin matematik dersi başarılarına, problem çözme becerilerine ve STEM beceri düzeylerine etkisi
The effect of STEM activities performed with educational robot sets on middle school 5th grade students' mathematics success, problem solving skills and STEM skills levels
  1. Tez No: 793313
  2. Yazar: ENDER FARUK TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı eğitsel robot setleri ile gerçekleştirilen STEM etkinliklerinin, ortaokul matematik dersi başarılarına, problem çözme becerilerine ve STEM beceri düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test, son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2. döneminde Ordu ili Aybastı ilçesindeki Atatürk Ortaokulunda eğitim alan 2 tane 5. Sınıf oluşturmaktadır. Kontrol ve deney gruplarında 20'şer öğrenci bulunmaktadır. Çalışma grubu seçilirken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları, öğrencilerin başarıları ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 20 sorudan oluşan“Temel Geometrik Kavramlar ile Üçgenler ve Dörtgenler Başarı Testi”, öğrencilerin problem çözme becerilerini ölçmek için 24 maddeden oluşan“Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”ve öğrencilerin STEM beceri düzeylerini ölçmek için 23 maddeden oluşan“Temel STEM Beceri Düzeyleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak aritmetik ortalama, standart sapma ve bağımsız örneklem t testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda eğitsel robot setleri ile gerçekleştirilen STEM etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin matematik dersi başarı düzeylerine olumlu yönde etki sağladığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin problem çözme becerilerine toplam puanında ve alt faktörlerinde olumlu yönde etki sağladığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin STEM beceri düzeylerine toplam ve fen alt faktörleri açısından katkı sağlamadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin STEM beceri düzeylerine Matematik ile Mühendislik ve Teknoloji alt faktörü açısından olumlu yönde katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of STEM activities carried out with educational robot sets on middle school 5th grade students' mathematics course achievement, problem solving skills and STEM skill levels. In the research, a quantitative method with pre-test and post-test control groups, which is a quasi-experiment, was used. The sample of the research consists of two 5th grades at Atatürk Secondary School in Aybastı district of Ordu province in the 2nd term of the 2021-2022 academic year. There are 20 students each in the control and experimental groups. While choosing the study group, the convenient sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used. The data collection tools of the research were the“Achievement Test of Triangles and Quadrilaterals with Basic Geometric Concepts”consisting of 20 questions prepared by the researcher to measure the success of the students, the“Problem Solving Inventory for Children”consisting of 24 items to measure the problem solving skills of the students and to measure the STEM skill levels of the students the“Basic STEM Skill Levels Scale”consisting of 23 items was used. By using the SPSS program in the analysis of the data, the arithmetic mean, standard deviation and independent sample t-test analyzes were used. As a result of the research, it was determined that STEM activities carried out with educational robot sets had a positive effect on the mathematics course achievement levels of middle school students. It has been determined that students' problem solving skills have a positive effect on their total score and sub-factors. It was determined that the students' STEM skill levels did not contribute to their total and science sub-factors. It was concluded that the students' STEM skill levels contributed positively on their Mathematics and Engineering and Technology sub-factor.