ARCS kategorileri ile Bütünleşmiş Bilişsel Öğrenme Modelinin öğrencilerin çokgenler ve üçgenler konusundaki öğrenme düzeylerine ve motivasyonlarına etkisi
The effect of the Integrated Cognitive Model of Learning with ARCS categories on the learning and motivation levels of students about polygons and triangles
- Tez No: 705669
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ARCS kategorileri ile bütünleşmiş bilişsel öğrenme modelinin beşinci sınıf öğrencilerin çokgenler ve üçgenler konusundaki öğrenme düzeylerine ve motivasyonlarına etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 öğretim yılı Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesinde bulunan 274 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak geometri başarı testi ve geometri kavram algılama testi kullanılmış ve geometri motivasyon ölçeği ve geometri motivasyon profili ölçeği geliştirilmiştir. Araştırmadan ele edilen verilerin analizi, aritmetik ortalama, standart sapma ve t testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, ARCS kategorileri ile bütünleşmiş bilişsel öğrenme modeli uygulanan deney grubu öğrencilerinin mevcut programda yer alan etkinliklere dayalı öğretim yöntemi uygulanan kontrol grubu öğrencilerine göre başarı düzeyinin ve kavram algılama düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Geometri motivasyon ölçeği alt boyutlarına göre, kontrol grubundaki öğrencilerin deney grubundaki öğrencilere göre geometri dersine yönelik yetersizliği ve korkularının daha fazla olduğu, geometri motivasyon profili ölçeği alt boyutlarına göre kontrol grubundaki öğrencilerin deney grubundaki öğrencilere göre geometri dersine yönelik dikkatlerinin ve edindikleri deneyimlere bağlı olumlu düşüncelerin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to exhibit the effect of the integrated cognitive model of learning with ARCS categories on the learning and motivation levels of fifth grade students about polygons and triangles. The sample of the study consisted of 274 fifth grade students in Lüleburgaz district of Kırklareli Province for the academic year 2020-2021. The post-test control group model was used in the study. Hence geometry achievement test and geometry concept perception test were used as data collection tools in the study, and geometry motivation scale and geometry motivation profile scale were developed. The analysis of the data obtained from the research was carried out by using arithmetic mean, standard deviation and t test. According to the results of the research, it was determined that the experimental group students who were applied the integrated cognitive model of learning with ARCS categories had higher levels of achievement and concept perception compared to the control group students who were applied the traditional method of teaching. It was concluded that according to the Geometry Motivation Scale sub-dimensions, the students in the control group had more inadequacy and fear towards geometry lessons than the students in the experimental group. According to the Geometry Motivation Profile Scale sub-dimensions, the students in the control group paid more attention to the geometry lessons than and had more positive thoughts related to their experiences than the students in the experimental group accordingly.