'The Economic History Review' dergisinde Sanayi Devrimi tartışmaları
Industrial Revolution discussions in The Economic History Review
  1. Tez No: 674460
  2. Yazar: RAŞİT ZAFER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN COŞKUN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sanayi Devrimi dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Devrim, modern iktisadın doğuşundaki tartışmasız etkisinin yanısıra ana-akım iktisadı yöntem açısından sorgulayan iktisat tarihçileri için de hâlâ çözülememiş bir bilmecedir. İlgi çekici bir çalışma alanı olma özelliğini koruyan sanayi devrimine ilişkin uluslararası literatür son derece genişken, Türkiye'de, Sanayi Devrimi ile ilgili telif eserler ve akademik çalışmalar son derece sınırlıdır. Bu çalışma Sanayi Devrimi'nin iktisat yazınındaki yerini, ilk ve en kapsamlı iktisat tarihi dergisi olan The Economic History Review dergisi, EHR, üzerinden gözlemlemeyi amaçlamaktadır. İktisat tarihi alanının ilk ve öncü yayınlarından olan EHR, iktisat tarihindeki temel tartışma alanlarını ve genel eğilimleri temsil etmesi açısından önemlidir. Betimleyici bir araştırma olan bu çalışmada öncelikli olarak yazın taraması yapılmış, EHR detaylı olarak incelenmiş, ardından Sanayi Devrimi'nin EHR'de ele alınış biçimine dair nicel veriler sunulmuştur. Son yıllarda, özellikle 2008 krizinin ardından, dergide Sanayi Devrimi konulu makale sayısında önemli bir artış gözlemlenmiştir. Bu durum, iktisat tarihçileri için gündemdeki yerini hiç kaybetmemiş olan Sanayi Devrimi'nin kriz dönemlerinin ardından modern ekonominin başlangıcı olarak tekrar ve daha çok araştırıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution is one of the most important turning points in World history. In addition to its undeniable role in the formation of modern economics, the revolution is still an unsolved puzzle for economic historians who question mainstream economics in terms of method. While the international literature on the industrial revolution, which an interesting field of study, is extremely wide, original works and academic studies on the Industrial Revolution are extremely limited in Turkey. This study aims to observe the place of the Industrial Revolution in the economic literature through The Economic History Review, EHR, which is the first and most comprehensive economic history journal. EHR, which is one of the first and leading publications in the field of economic history, is important in terms of representing the main discussion areas and general trends in the history of economics. In this descriptive study, first of all, literature was searched, the EHR was examined in detail, and then quantitative data on the way the Industrial Revolution was handled in the EHR were presented. In recent years, especially after the 2008 crisis, a significant increase has been observed in the number of articles on the Industrial Revolution in the journal. This shows that the Industrial Revolution, which has never lost its place on the agenda for economic historians, has been researched again and more as the beginning of the modern economy after the crisis periods.