A comparison of grand strategies of the last three US presidents from neoclassical realist perspective
Neo-klasik realist perspektiften son üç Amerikan başkanının büyük stratejilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 674463
  2. Yazar: FULYA BEYZA PARAMYOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR ÇETİNOĞLU HARUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ABD, kuruluşundan bu yana uluslararası arenaya yön veren önemli ülkelerden birisi olmuştur. ABD'deki her siyasi hareket, dünyanın unutulmaya yüz tutmuş herhangi bir bölgesini dahi etkileme gücüne sahiptir. ABD'nin yalnıza dış politikasının dünya meseleleri üzerinde etkisi yoktur, aynı zamanda iç dinamikleri ve kamuoyu da dış politikası kadar etkili olabilmektedir. Aslında, ABD Büyük Stratejisi bu iç dinamiklerden doğmuş ve zaman içinde tarihsel deneyimlerle gelişmiştir. Büyük strateji, kısa vadeli politikalar kümesinin tüm uzun vadeli stratejide kümelenmesi anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, iç dinamiklerin, tarihsel eğilimlerin ve başkanların temel kısa vadeli hedefler oluşturduğunu ve zaman geçtikçe hepsinin tam bir uzun vadeli ABD Büyük Stratejisi oluşturduğunu savunmaktadır. Başka bir deyişle, bu çalışma ABD Büyük Stratejisinin ABD'deki iç dinamiklerin eğilimlerinin ve tarihsel eğilimlerin bir ürünü olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca neoklasik gerçekçiliğe göre bu özellikler ve eğilimler sadece ABD Büyük Stratejisini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda Amerikan Büyük Stratejik davranışı da dış ilişkileri şekillendirir ve ABD dış politikasında temel belirleyici araçtır. Ayrıca, bu çalışma esas olarak son üç başkanın büyük strateji görüşlerinin ABD Büyük Stratejisi üzerindeki rolünü tartışmaktadır. Nitekim bu çalışma, yalnızca üç ABD Başkanının hüküm sürdüğü 2001-2020 dönemini kapsamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın ana başlığı“ABD Başkanlarının ABD Büyük Strateji Vizyonlarının NeoKlasik Realist Perspektiften Bir Karşılaştırması: 2001-2020”dir. Ancak bürokratik nedenlerle tezimizin başlığı“Son Üç ABD Başkanının Büyük Stratejilerinin Neoklasik Realist Perspektiften Bir Karşılaştırması”olarak adlandırılmaktadır. Araştırmamız, her Amerikan Başkanı'nın kendi büyük stratejilerinin ABD Büyük Stratejisi üzerinde çok az etkisi olduğu sonucuna varmaktadır. Dahası, tezimiz yerel dinamiklerin ve tarihsel eğilimlerin ABD Başkanlarının politika oluşturma süreci üzerindeki etkisini göstermektedir. Sonuçlar, ABD'nin ulusal dinamiklerinin ABD Başkanlarının önündeki ana engel olduğunu ve bireysel büyük stratejilerin bütünsel bir şekilde uygulanmasını engellediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since its foundation, the US has been one of the unique countries that directs international arena. Each political move in US has the power of influencing any sank into oblivion part of the world. Not only the US foreign policy has an impact on world affairs, but also its domestic environment is as strong as its foreign policy. In fact, the US Grand Strategy was born from this domestic environment and evolved throughout time by the historical forces. The grand strategy means cluster of the set of short term policies into whole long term strategy. In this regard, I argue that domestic dynamics, historical tendencies and presidents creates main short term goals and as time goes by they all form a complete long term US Grand Strategy. In other words, this study claims that the US Grand Strategy is the product of domestic features and historical tendencies in US. In addition, according to neoclassical realism these features and tendencies not only forms the US Grand Strategy, but also the American Grand Strategic behavior shapes the foreign affairs and it is the essential determinative tool in US foreign policy. Besides, this study mainly discusses the role of the last three Presidents grands strategy visions on US Grand Strategy. Indeed, this study, merely covers 2001-2020 interim with three US Presidents reign. In this regard, the title of the study has been revised to reflect better the content as“A Comparison of the US Grand Strategy Visions of US Presidents from NeoClassical Realist Perspective: 2001-2020”. However, due to bureaucratic reasons the title of our dissertation remained as ''A Comparison of Grand Strategies of The Last Three Us Presidents From Neoclassical Realist Perspective''. Our investigation concludes that each Presidents' own grand strategies have only a little impact on US Grand Strategy. Moreover, our dissertation illustrates the influence of domestic dynamics and historical tendencies on US Presidents' policy-making process. Results indicate that domestic features of US are the main obstacles in front of US Presidents and prevent the implementation of entire individual-grand strategies.